Visiems geriau: darbas su artimoje aplinkoje smurtaujančiais vyrais – tai pagalba smurto aukoms moterims ir vaikams

pagal | 2014-03-27

zmogaus-teises-logo

Kauno apskrities vyrų krizių centras nuo 2013 m. spalio mėn. iki 2014 m. rugsėjo mėn. vykdo Europos Ekonominės Erdvės finansinių mechanizmų NVO Programos Lietuvoje finansuojamą projektą „Visiems geriau: darbas su artimoje aplinkoje smurtaujančiais vyrais – tai pagalba smurto aukoms moterims ir vaikams”. Projekto tikslas – NVO, teikiančių paslaugas artimoje aplinkoje smurtaujantiems vyrams, stiprinimas ir paslaugų smurtaujantiems vyrams teikimas, tokiu būdu siekiant didinti apsaugą smurto artimoje aplinkoje aukoms – moterims ir vaikams. 

Visame pasaulyje ir Europoje darbas su smurtaujančiais asmenimis vykdomas jau seniai ir skaičiuojamas ne viena dešimtimi metų. Darbo su smurtaujančiais asmenimis, siekiant sumažinti smurtą artimoje aplinkoje, pradžia galima laikyti praeito amžiaus aštuntą dešimtmetį, kai Amerikoje buvo nutarta, kad moterų apsaugai reikalingas ne tik jų atskyrimas nuo smurtautojų, bet pradėtos pirmosios smurtaujančių vyrų sąmoningumo didinimo grupės. Per tiek metų programų artimoje aplinkoje smurtaujantiems asmenims efektyvumas jau gali būti ir išmatuojamas, ir ne vienoje užsienio šalyje atlikti tyrimai rodo, jog pakartotinio smurto rizika, kai smurtaujantis asmuo baigia elgesio keitimo programą, yra žymiai mažesnė. Pastebėta, jog net trys mėnesiai tokios programos gali būti efektyvūs – paprastai tie, kurie gali savo elgesį pakeisti, per tokį laiko tarpą jau pradeda pasikeitimus, o tie, kurie nenori ar negali, per šį laikotarpį paprastai meta programą jos nebaigę.

Lietuvos statistika skelbia, jog artimoje aplinkoje dažniausiai smurtauja vyrai. Lietuvoje dar labai trūksta organizacijų, orientuotų ir teikiančių pagalbą būtent vyrams. Nors 2011 m.gruodžio mėn. 15 d. įsigaliojo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje Įstatymas, jis vis dėlto nepanaikina smurto šeimoje priežasties – t.y. smurtaujančio vyro įpročių ir asmenybės sutrikimų sąlygoto smurtinio elgesio. Manoma, kad nors smurto artimoje aplinkoje aukų saugumas bus labiau užtikrintas, o paslaugų teikimo galimybės padidėjusios, vis dėlto, kaip rašoma netgi Pasaulio sveikatos organizacijos pranešime (2003), smurtautojams skirtas pernelyg mažas dėmesys ir JAV, ir Kanadoje, ir kitose pasaulio šalyse. Čia ypač turima galvoje tai, kad smurtautojai savo aukas terorizuoja net po to, kai santykiai baigiasi arba taip pat elgiasi su savo naujomis partnerėmis ar naujose šeimose. Ypatingai situacija komplikuojasi, kai smurto auka santykius bando nutraukti. Ir Pasaulio Sveikatos Organizacijos įvairių metų pranešimuose konstatuojama, kad intervencijos ir paslaugų smurtautojams nebuvimas arba nepakankamas užtikrinimas yra netinkama praktika. Savo projektu Kauno apskrities vyrų krizių centras sieks spręsti pagalbos artimoje aplinkoje smurtaujantiems vyrams prieinamumo Lietuvoje problemą. Tokiu būdu netiesiogiai labai prisidėsime prie smurto artimoje aplinkoje aukų moterų ir vaikų saugumo.

Platus ir kompleksinis požiūris lėmė, kad buvome vieni iš pirmųjų Lietuvoje, pradėję darbą su artimoje aplinkoje smurtaujančiais vyrais. Jau 2007 m., tuo metu kaip Kauno apskrities moterų krizių centro skyrius, įgyvendinome pirmąjį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotą projektą. Kauno apskrities vyrų krizių centras kaip atskira organizacija įsteigtas 2009 m. sausio mėn., tačiau dar prieš įsteigimą buvo užmegzti kontaktai su Danijoje veikiančia nevyriausybine organizacija, sukūrusia nacionalinę smurtinio elgesio keitimo programą. Turėjome ne vienus mokymus Danijoje ir jau nuo 2009 m. dirbame su smurtaujančiais artimoje aplinkoje. Bendradarbiaudami su Danijos partneriais, gavome teisę savo darbe taikyti DADV (Dialoque Against Domestic Violence) programą, ją adaptavę pagal mūsų poreikius.

kriziu-centras-logoKauno apskrities vyrų krizių centras turi ir daugiau tarptautinio bendradarbiavimo patirties. 2011 m. kartu su Danijos partneriais ir moterų krizių centru įgyvendinome bendrą projektą, kurio metu dalinomės patirtimi su Šiaurės vakarų Rusijos, Latvijos ir Baltarusijos nevyriausybinėmis organizacijos. Šiuo metu baigiame įgyvendiname dar vieną bendrą projektą su šiais partneriais. Jo metu dalinamės savo patirtimi, mokome, konsultuojame Šiaurės vakarų Rusijos, Latvijos ir Baltarusijos nevyriausybinių organizacijų specialistus, kurių šalyse dar nėra priimto Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo.

Prezidentas V. Adamkus dar 2008 m. pasirašė LR baudžiamojo kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo ir papildymo Įstatymą, kuriame, be viso kito, atsiranda nauja baudžiamojo poveikio priemonė – dalyvavimas smurtinį elgesį keičiančiose programose. 2011 m.gruodžio mėn. 15 d. Įsigaliojus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje Įstatymui, teismai aktyviai ėmė šią priemonę taikyti. Kauno apygardos probacijos tarnyboje, pritaikius baudžiamojo poveikio priemonę – dalyvavimą smurtinį elgesį keičiančioje programoje – pastebima tendencija: tokių asmenų daugėja, o Probacijos tarnybos pareigūnai arba nėra pasirengę dirbti pagal tokias programas, arba tiesiog nebespėja. Todėl naudojasi Kauno apskrities vyrų krizių centro specialistų paslaugomis: nuo 2012 m. smurtinio elgesio keitimo grupėse Kauno apskrities vyrų krizių centre dalyvavo apie 100 už smurtą artimoje aplinkoje nuteistų vyrų, kuriuos pasiekti padeda bendradarbiavimas su Probacijos tarnyba.

Tuo tarpu kituose miestuose problema aktualesnė, o vyrų krizių centrų ten nėra. Šitoje srityje galima konstatuoti nepakankamą nevyriausybinių organizacijų dėmesį problemai ir aktyvumo stoką, kurią reikėtų labiau skatinti. 2013 m. metų birželio mėn. Kauno apskrities vyrų krizių centro ir Kauno apskritis moterų krizių centro iniciatyva Lietuvoje įvyko trijų vyrų krizių centrų steigimas: Šiauliuose, Utenoje, Marijampolėje. Projekto „Visiems geriau:…“ vykdymo metu kartu su šiais naujai registruotais vyrų krizių centrais bus kuriamas vyrų NVO tinklas ir koalicija, į kurią pakviesime ir dar kelias Lietuvos organizacijas, norinčias dirbti ir teikti pagalbą vyrams bei jų šeimų nariams.

Kauno apskrities vyrų krizių centras, vykdydamas projektą “Visiems geriau: darbas su artimoje aplinkoje smurtaujančiais vyrais – tai pagalba smurto aukoms moterims ir vaikams“, aktyviai prisidės prie pažeidžiamų grupių ir žmogaus teisių padėties Lietuvoje gerinimo: dirbant su artimoje aplinkoje smurtaujančiais vyrais, netiesiogiai bus suteikta pagalba smurto artimoje aplinkoje aukoms moterims ir vaikams. Naujai įkurti vyrų krizių centrai bus apmokyti dirbti su artimoje aplinkoje smurtaujančiais vyrais ir projektui pasibaigus galės aktyviai prisidėti, sprendžiant problemą kituose šalies regionuose.

krizes1

krizes2

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *