Premjera – spektaklis Karo dievas

pagal | 2012-01-26

Spektaklio „Urvinis žmogus“ kūrėjas „Idioteatras“, bendradarbiaudamas su teatrų gidu teatrai.lt, pristato antrąją šių metų premjerą – spektaklį „Karo dievas“. Spektaklio premjera įvyks vasario 16 d. Vilniaus „Siemens“ arenoje įsikūrusioje „Mini“ teatro ir koncertų salėje.

Dainiaus Kazlausko režisuotas spektaklis vaizduoja dviejų kaimynystėje gyvenančių šeimų santykius, kurie į dienos šviesą išlenda Rejams (Aurelija Tamulytė ir Darius Gumauskas) užsukus į svečius pas Uljė (Viktorija Kuodytė ir Giedrius Savickas). Susitikę ir tik ką susipažinę kaimynai, siekia išsiaiškinti tarp jų vaikų kilusį incidentą – vienas berniukas kitam trenkė lazda ir išmušė porą dantų. Tačiau viešnagei įsibėgint, obuolių pyragą ir kavą pakeičia romas…

„Mūsų gyvenimas sudėtingas, kasdien susiduria skirtingi požiūriai ir tikslai. Vadinasi, vyksta amžinas karas. Kur yra žmogus, ten visada bus karas – vienoks ar kitoks. Tačiau, režisuodamas šį spektaklį, aš pasirinkau poziciją žiūrovui nieko neatskleisti, neperduoti, neįpiršti. Tai nėra lengva pozicija, tačiau, mano nuomone, labai teisinga. Noriu išlikti objektyvus, kad pasirinkti galėtų pats žiūrovas. Dėl šios priežasties be žiūrovo šis spektaklis niekada nebus baigtas, – aiškina D. Kazlauskas. – Pabaigą kiekvienas žiūrovas susikurs pats. Pagal savo išprusimą, patirtį, suvokimą. Vienam galbūt spektaklyje vaizduojama situacija pasirodys labai artima ir pažįstama, kitam, priešingai, – visiškai nesuvokiama, trečiam – galbūt komiška. Juk iš esmės visi žmonių santykiai, jų konfliktai yra labai komiški, jei pasižiūrėsi į juos iš šalies. Todėl ir ši pjesė tiek pat juokinga, kiek ir rimta“, – sako D. Kazlauskas.
Spektaklis „Karo dievas“ statomas pagal talentingos naujosios kartos prancūzų dramaturgės Yasminos Rezos 2006 metais parašytą pjesę „Skerdynių dievas“ („God of Carnage“). Šiai autorei priklauso ir kontraversiška knyga apie Prancūzijos prezidentą Nicolą Sarkozy „Saulėlydis, vakaras arba naktis“. Y. Reza pagarsėjo ir tuo, jog būdama ir aktorė, ir dramaturgė, ir gera psichologė į teatrus atvedė net ir tuos žmones, kurie jame niekada nesilankė. Pasaulio kritikai jos kūrybą dažnai įvardina kaip aukso viduriuką tarp rimtojo ir pramoginio žanro.

Pjesė „Karo dievas“, pirmą kartą suvaidinta 2006 metų gruodį Ciuriche (Šveicarija), sulaukė pirmųjų kritikų liaupsių ir pripažinimo. Kiek vėliau šios pjesės pastatymai pasirodė Paryžiaus ir Londono teatruose. 2009 metais pjesė pasiekė ir Amerikos teatrų centrą – Brodvėjų, o vieną iš pagrindinių vaidmenų – Mišelį Uljė – vaidino TV serialo „Sopranai“ žvaigždė – mafijos bosas Jamesas Gandolfinis. Visi keturi spektaklyje vaidmenis sukūrę aktoriai buvo nominuoti „Tony“ apdovanojimams kaip „Geriausi pagrindiniai pjesės aktoriai“, laimėtoja tapo Marcia Gay Harden. Brodvėjuje „Karo dievas“ buvo parodytas net 476 kartus ir tapo vienu iš trijų ilgiausiai nuo 2000-ųjų metų čia rodytu spektakliu.
Praėjusiais metais pagal pjesę „Karo dievas“ lenkų režisierius ir scenaristas Romanas Polanskis sukūrė filmą „Carnage“ („Skerdynės“), kuriame pagrindinius vaidmenis atliko tokios Holivudo žvaigždės kaip Jodie Foster ir Kate Winslet.

2009 metais pjesė triumfavo prestižiniuose Didžiosios Britanijos „Olivier“ apdovanojimuose, kur buvo pripažinta „Geriausia nauja pjese“. Geriausios vardą ji pelnė ir tais pačiais metais Niujorke vykusiuose kasmetiniuose „Tony“ apdovanojimuose.

Kritikų teigimu, „Karo dievas“ sulaukė tokio pasisekimo, nes pjesė atskleidžia mums visiems suprantamą ir atpažįstamą žmonių santykių žiaurumą, parodo, kiek žmogui reikia, kad jis atsiskleistų. Šioje pjesėje pabrėžiamas konfliktų absurdiškumas, subjektyvumas, kuomet kalbama apie vaikus, nenoras nei girdėti, nei matyti, nei kalbėti. „Tai pjesė apie manieras be manierų“, – apie pjesę atsiliepė spektaklio Brodvėjuje režisierius Matthew Warchus.
Naująjį „Idioteatro“ drauge su teatrų gidu teatrai.lt kuriamą spektaklį „Karo dievas“ bus galima išvysti vasario 16 d. Vilniaus „Siemens“ arenos „Mini“ salėje (įėjimas pro BMW klubą). Bilietai prekyboje pasirodė jau šiandien, juos galima įsigyti internetu www.tiketa.lt arba „Tiketos“ kasose visoje Lietuvoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *