Kultūros vertybių registrą papildė 226 kultūros paveldo objektai

pagal | 2010-01-01

Baigiamajame Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos (toliau –Taryba) posėdyje buvo apibendrinti 2009 metų darbų rezultatai. Tarybos nariai 2009 m. svarstė 433 kultūros paveldo objektų duomenų tikslinimo bei įrašymo į Kultūros vertybių registrą klausimus. Iš jų 207 objektams patikslinti duomenys Kultūros vertybių registre, registrą papildė 226 naujai įrašyti kultūros paveldo objektai, 7 objektams nuimta teisinė apsauga. Visi sprendimai buvo priimami išanalizavus detaliai parengtą medžiagą apie kultūros paveldo objektus, neretai po išsamių dalykinių diskusijų ir konstruktyvių ginčų.

Šiais metais daugiausia buvo įrašyta kapinių ir kapų – 116 objektų. Taip pat buvo įrašyti 68 archeologiniai objektai, 35 pastatai ir kompleksai, po vieną – kryžius, namo vieta, tiltas, parkas, paminklas, slėptuvė, kultūros paveldo vietovė. Šiemet Taryba svarstė tokius stambius objektus kaip Biržų bei Šiluvos istoriniai centrai, Siaurasis geležinkelis (su 54 kompleksinėmis dalimis), Juknaičių gyvenvietė, Baltijos kelias. Įvyko du išvažiuojamieji posėdžiai Biržuose bei Kaune.

2009 m. Taryba dalyvavo keturiuose teismo procesuose – dėl nustatytų Lentvario dvaro teritorijos ribų bei dėl kultūros paveldo objektų (namo Naujojo Uosto g. 5A, Klaipėdoje, Gudulynės šventvietės ir Panevėžio muilo fabriko) įrašymo į Kultūros vertybių registrą. Visuose teisminiuose ginčuose dėl Tarybos sprendimų pareiškėjų skundai buvo atmesti.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba Kultūros paveldo departamento direktoriaus įsakymu buvo įsteigta 2005 metais. Taryba nustato nekilnojamojo kultūros paveldo objektų ar vietovių vertingąsias savybes, šių vertybių reikšmingumą, apibrėžia kultūros paveldo objektų teritorijų ir vietovių ribas bei atlieka kitas įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytas funkcijas. Šiuo metu Tarybą sudaro 11 narių, jie – archeologinio, povandeninio, mitologinio, memorialinio, želdynų, dailės, urbanistinio, architektūrinio, etnokultūrinio, istorinio ir sakralinio nekilnojamojo kultūros paveldo ekspertai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *