Restauruojama Užutrakio dvaro rūmų Gobelenų salė

pagal | 2010-01-01

Užutrakio dvaro rūmų Gobelenų salėje vykdomi konservavimo, restauravimo darbai, kuriems Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos šiais metais skyrė 414 tūkst. litų. Konservavimo, restauravimo darbus pagal architekčių Juditos Olšauskienės, Giedrės Filipavičienės ir Elenos Kazlauskaitės parengtą ir Kultūros paveldo departamento Restauravimo tarybos patvirtintą projektą atlieka UAB „Senovė“.

Pagal menotyrininkės Birutės Rūtos Vitkauskienės atliktus tyrimus, Gobelenų salė taip pavadinta todėl, kad ant jos sienų buvo eksponuojami Obiusono fabriko Prancūzijoje išausti gobelenai. Ši salė, esanti prie pokylių salės, be tinkančių muziejams gobelenų, buvo papuošta dideliu pastelinėmis spalvomis tapytu šeimininkės portretu. Salė turi tris stačiakampius langus, trejas duris, jos galinėje sienoje yra židinys su veidrodžiu, kuris išliko tik prieškarinėje nuotraukoje. Salės koloritas – balta derinama su labai švelniai žalsva spalva. Gobelenų salę juosia girliandų ornamentas, skulptūriniame dekore vyrauja Faunidės, mitinės būtybės, vaizduojančios ryšį su gamta ir vaisingumu, tema. Salės konservavimo, restauravimo darbų metu bus sutvirtinti ir išsaugoti visi išlikę autentiški dekoro elementai, atstatytos netektys (tinkas ir gipso lipdyba), taip pat bus restauruoti dekoro spalviniai sprendiniai. Darbus planuojama pabaigti 2011 metais.

Užutrakio dvaro sodybos ansamblis buvo sukurtas 1896-1901 m. grafo Juozapo Tiškevičiaus bei jo žmonos kunigaikštytės Jadvygos Svetopolk-Četvertinskos iniciatyva. Istoristinių, neoklasicizmo ir neorenesanso bruožų turinčių rūmų autorius – lenkų architektas Juozapas Husas, o landšaftinio parką sename pušų, eglių ir ąžuolų miške kūrė prancūzų peizažistas ir botanikas Eduardas Andre. Užutrakio rūmų išplanavimas buvo funkcionalus, pirmajame aukšte įrengtos penkios salės, holas, laiptinė, antrame – biliardinė, biblioteka ir gyvenamosios patalpos. Rūmų pirmojo aukšto interjeras prabangus, dekoruotas ankstyvuoju prancūzų klasicizmo – Liudviko XVI stiliumi, kuriuo ypatingai žavėjosi grafas Juozapas Tiškevičiaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *