Kauno medicinos universiteto klinikose pradėjo veikti modernus skaitmeninis dermatoskopas

pagal | 2010-01-26

Kauno medicinos universiteto klinikų Odos ir venerinių ligų klinikoje buvo atidarytas odos navikų skaitmeninės dermatoskopijos kabinetas, kuriame pradėjo veikti modernus skaitmeninis dermatoskopas su programine įranga.

Šis prietaisas įsigytas tarptautinio projekto, kurį Lietuvoje vykdo Kauno medicinos universiteto ir Kauno technologijos universiteto K. Baršausko ultragarso mokslo instituto specialistai. Nuo šiol dermatologo konsultacijos į KMUK atvykstantiems pacientams odos navikus bus galima tirti minėta naująja optine įranga, kuri padės pagerinti vaizdinę pigmentinių apgamų ir odos melanomos diagnostiką, vertinti, kaupti ir palyginti stebimų odos navikų duomenis.

Pasak Odos ir venerinių ligų klinikos vadovės, prof. Skaidros Valiukevičienės, skaitmeninis dermatoskopas ypatingas tuo, kad turi automatizuotą vertinimo programą, kuri, pagal naviko struktūros pokyčius, pati pateikia išvadą apie tai, koks yra darinys – ar gerybinis, ar piktybinis. Prietaisas optiškai padidina naviką, įkelia jį į kompiuterio programą, tada gydytojas gali atidžiai apžiūrėti, o programa pateikia išvadą apie naviką. Programoje yra daugiau nei tūkstantis įvairių navikų tipų, o įkėlus naują, programa pati atpažįsta.
Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvoje dvigubai išaugo sergamumas piktybiniais odos navikais, padidėjo mirtingumas nuo odos melanomos. Piktybiniais odos navikais serga 50 iš 100 000 gyventojų. Melanoma serga 7 iš 100 000 gyventojų, miršta nuo šios ligos – 2. Tai rodo, kad šios ligos diagnozuojamos per vėlai. Anksti diagnozavus odos vėžį, išvengiama išplėstinių operacijų, o melanomos atveju – ir blogos prognozės.
Atsižvelgiant į nepalankią odos vėžio epidemiologinę padėtį Lietuvoje, bendradarbiaujant KMU ir KTU specialistams, pradėtas vykdyti tarptautinis projektas. Projektą remia Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūra. Pasak KTU prorektoriaus mokslui ir Ultragarso instituto direktoriaus prof. Rimanto Kažio, sutelkus Lietuvos, Vokietijos, Portugalijos ir Italijos techninių sričių specialistų ir medikų pajėgas, numatyta sukurti ir įdiegti į rinką neinvazinę įrangą odos vėžiui diagnozuoti.

Vykdant projektą naujų technologijų pagrindu sukurta programinė diagnostikos įranga leis atlikti didelės skyros optinių skaitmeninių vaizdų ir ultragarsinio matavimo duomenų vertinimą tiriant odos navikų geometrinę formą, naviko sukeltus audinių pokyčius bei įsiskverbimo į audinius gylį. Per trejus projekto vykdymo metus bendromis KMU ir KTU mokslininkų pastangomis numatoma išplėsti odos vėžio diagnostikos technologijų įrangą. Ši veikla – tai užuomazga tęstinių darbų, kurie bus vykdomi integruotame mokslo, studijų ir verslo centre, „Santakos“ slėnyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *