Internetinių svetainių kūrimas: istorija ir dabartis

pagal | 2019-01-30

interneto puslapių kūrimas

Daugelis verslininkų apie interneto svetainių kūrimą ir taip žino mažai, jau nekalbant apie istorines žinias. O štai mes žinome, nes atidžiai sekame rinką nuo pat 1999-jų. Kai kas nuo to laiko pasikeitė dramatiškai. Tam tikri dalykai nepavaldūs laikui… Štai keletas įdomesnių fragmentų iš interneto puslapių kūrimo istorijos.

Nuosavas TVS

Dabar dauguma dirba su WordPress, Joomla, Drupal ir tik mažuma programuotojų kuria su Laravel specialiai klientui pritaikytą turinio valdymo sistemą. 2000-2005 metais nuosavas TVS buvo prestižo reikalas, todėl kiekvienas save gerbiantis programuotojas turėjo susikūręs savo turinio valdymo sistemą. Ačiū dievui, kad joje buvo bent vienas visus vienijantis elementas CK Editor grafinio redaktoriaus tam tikra versija.

Iki šių dienų liko tik neužmušamasis CK Editor. Tiesa, dabar jis atrodo visai kitaip, nei tada…

Kam tai buvo reikalinga? Buvo paplitusi nuomonė, kad taip saugiau, be to taip programuotojai „prisirišdavo“ klientus prie savęs. Jei reikėdavo kažką pakoreguoti, jie tapdavo „melžiamomis karvutėmis“ ir mokėdavo daug pinigų už kiekvieną pakeitimą. Be to ir laukti reikėdavo gana ilgai, kol tokie programuotojai rasdavo jiems laiko.

Trys video nuorodos

Norint savo puslapyje įdėti video, nepakakdavo nukopijuoti ir įklijuoti Youtube adreso. Youtube tuo metu nebuvo, tačiau jau pradėjo atsirasti failų talpyklos. Kiekvienas video turėjo du ar net tris atsisiuntimo nuorodas. Jos visos būdavo į tam tikros rezoliucijos ir dydžio video failus, kuriuos reikdavo atsisiųsti į savo kompiuterį, o tik tada peržiūrėti. Mažiausias video buvo skirtas tiems, kas prie interneto jungdavosi per modemą (telefono liniją). Didžiausias video tiems, kas naudodavosi DSL ar kitu spartesniu internetu. Beje 2000 metais Vilniuje Šeškinės mikrorajono daugiabučiuose jau veikė šviesolaidinio interneto tiekėjas Skynet, tad kai kas turėjo visai neblogus greičius…

Dabar apie tokius nepatogumus niekas neprisimena ir nėra net girdėjęs. Kaip įmanoma, kad iš Youtube reiktų video klipą pirma atsisiųsti į savo telefoną ir tik tada peržiūrėti?.. 😉

Tinklaraščių nebuvo

2000 metais nebuvo tinklaraščių. Tinklaraštininkų taip pat. Bet kiek vėliau jie ėmė ir atsirado, nors Livejournal ir Blogger platformos buvo paleistos dar 1999 metais. Tiesiog šis reiškinys tapo aktyvus apie 2005 metus. Įmonių puslapiuose tokio dalyko, kaip įmonės tinklaraštis nebuvo. Nors straipsnius apie savo veiklą įmonės rašė, skelbė savo naujienas, pranešimus žiniasklaidai. Kai kurios įmonės turėjo net savo leidinius, pavyzdžiui Telia, tuometinis Omnitel, turėjo savo žurnalą „Laikas“, o „Penki kontinentai“ turėjo News.lt naujienų tarnybą ir žurnalą Online.5ci.lt (žurnalas veikia iki dabar kaip Penki.lt). Tai puikus turinio strategijos pavyzdys, nors tokio termino dar teko laukti bent 15 metų.

Ar žinote, kaip interneto puslapiai kuriami dabar? Puslapyje https://www.tinkers.lt/internetiniu-svetainiu-kurimas/ šiek tiek paaiškinama, kaip tai daroma.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *