Ieškantiems skėčio nuo negandų lietaus – pagalbos vaikams linija 11 61 11

pagal | 2010-02-18

Nuo 2009 metų rugsėjo mėnesio vidurio, kada pradėjo veikti Lietuvoje nemokamas bendras Europos Sąjungoje pagalbos vaikams telefonas 11 61 11, atsakyta į 8 863 Lietuvos vaikų ir suaugusiųjų skambučius.

„Pagalbos vaikams linijos“ pagrindinis tikslas – vaikų apsauga, ne tik suteikiant galimybę jiems kalbėti apie patirtus skausmingus bei sunkius išgyvenimus ir būti išklausytiems, bet ir užtikrinant reikalingų vaikams socialinių paslaugų ar kitos būtinos pagalbos suteikimą.

Iš visų mobiliojo ryšio tinklų paskambinusiuosius telefonu 11 61 11 darbo dienomis nuo 11 iki 19 val. konsultuoja 5 konsultantai, turintys psichologo ar socialinio darbuotojo išsilavinimą. Į pagalbos vaikams linijos veiklą įtraukiami ir savanoriai. Po beveik 4 mėnesių trukusių kursų šiuo metu 4 savanoriai pamažu prisijungia prie dirbančių pagalbos vaikams linijos konsultantų.

Daugiausia suteikta psichologinė, informacinė konsultacija ar (ir) konkreti pagalba – raštu kreiptasi į mokyklas, miestų ir rajonų savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyrius (tarnybas), vaikų globos namus, prokuratūrą ir kitas įstaigas. Kitais atvejais – išklausyti norintys pasidalyti savo nuotaikomis ar tik prisistatyti, paskambinę ir tylintys ar tiesiog išdykaujantys vaikai. Skambinančių vaikų amžius nuo 7 iki 16 metų.

Telefonu 11 61 11 skambina daugiau mergaičių nei berniukų. Pavyzdžiui, 2009 m. spalio mėnesį kreipėsi 161 mergaitė ir 74 berniukai, gruodžio mėnesį – 133 mergaitės ir 59 berniukai. Visiems jiems buvo suteikta konsultacija ir, jei reikėjo, organizuota konkreti pagalba. Mergaitės dažniausiai skambino dėl problemų šeimoje, patyčių, patiriamo vienatvės jausmo, su išvaizda bei brendimu susijusiais klausimais. Berniukai skambino susidūrę su patyčiomis, fizine prievarta ir mokykloje, ir namuose, dalijasi santykių su bendraamžiais ir šeimos nariais bei mokymosi problemomis.

Pagalbos vaikams linija sulaukė ir apie 70 susirūpinusių dėl vaikų suaugusiųjų skambučių. Paprastai jie skambina dėl apleistų ir neprižiūrimų vaikų, dėl pastebėtos fizinės prievartos, sudėtingų šeimos narių santykių, vaikų globos ar teisiniais klausimais. Būta ir tėvų, sunerimusių dėl jų atžalų patiriamų patyčių mokykloje, skambučių.

Paprastai konsultacinių skambučių padaugėja po pietų, kai mokiniai grįžta namo iš mokyklos ir jų tėvai dar dirba. Dažnai vaikai skambina net neturėdami konkrečios problemos, tik norėdami pakalbėti, kaip jiems sekėsi mokykloje, prašo įvertinti jų pasirengimą pamokoms ir pan. Tokius skambučius galima vertinti kaip signalą, kad vaikai galbūt jaučiasi vieniši, neturi su kuo pasidalyti dienos įspūdžiais, nes dirbantys tėvai per mažai skiria jiems dėmesio. Tokią minėtų skambučių priežastį neretai įvardija ir patys skambinantieji.

Siekiant efektyviai ir greitai suteikti paskambinusiam vaikui pagalbą, sukurta pagalbos vaikams linijos socialinių partnerių duomenų bazė, kuri nuolat atnaujinama ir papildoma, bendradarbiaujant su savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyriais (tarnybomis), Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kitomis institucijomis. Joje galima rasti informaciją apie 40 įvairių įstaigų ir organizacijų, galinčių suteikti paslaugas vaikui bei jo šeimai. Bazė suteikia galimybę operatyviai surasti konkrečią įstaigą ar organizaciją pagal skambinančiojo, jei jis sutinka atskleisti asmens duomenis, gyvenamąją vietą. Susitarus su skambinančiuoju, susisiekiama su socialiniu partneriu arba jo kontaktai perduodami skambinančiajam.

Vaikus dominančius klausimus bei problemas, su kuriomis jie dažniausiai susiduria, iliustruoja ir pagalbos vaikams linijos internetinio puslapio www.pagalbavaikams.lt lankomumas. Iki 2009 m. gruodžio 31 d. šį puslapį aplankė 115 584 unikalių vartotojų, iš kurių 22 704 apsilankė pakartotinai. Lankomiausias skyrius – „Nėštumas“. Jame apsilankė net 15 972 lankytojai, iš jų 2076 lankytojai apsilankė pakartotinai. Kitas dažnai lankomas skyrius – „Seksualinis smurtas“ (apsilankė 6684 lankytojai, iš jų 1349 pabuvojo pakartotinai). Panašūs lankytojų skaičiai yra ir skyriuose „Alkoholis ir narkotikai“ bei „Patyčios“. Juose atitinkamai apsilankė – 5,908 ir 5,548 lankytojai, pakartotinai – atitinkamai 1061 ir 1052.

Nuo 2009 lapkričio 20 d. pagalbos vaikams linijos tinklalapyje įdiegta galimybė rašyti laišką neišdrįstantiems paskambinti. Iki gruodžio 31 d. gauti ir atsakyti 132 laiškai. Daugiausia laiškų gauta tokiomis temomis: nesaugūs lytiniai santykiai, galimas nėštumas, patyčios, klausimai brendimo, kūno pokyčių tema, taip pat nemaža laiškų dalis yra apie santykius su draugais ir artimaisiais.

Pagalbos vaikams linija – tai šalia vaiko esantis suaugęs žmogus, galintis vaiką išklausyti ir jam organizuoti pagalbą. Ji taip pat kaip vaiko advokatas, galintis jam patarti, išaiškinti pareigas bei ginti teises ir galiausiai padedantis surasti skėtį nuo vaiką ištikusių negandų lietaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *