Įdomūs ir nežinomi faktai apie Baltijos jūrą

pagal | 2019-07-17

Baltijos jūra

 

Didžioji dalis lietuvių bent kartą per metus nuvyksta prie Baltijos jūros. Tai yra vienintelė jūra, kuri skalauja Lietuvos krantus. Tačiau ar daug apie yra žinoma poilsiautojams? Todėl šiam straipsnyje pateiksime keletą pačių įdomiausių ir įsimintiniausių faktų apie Baltijos jūrą.

Baltijos jūra – tai yra jauniausia jūra pasaulyje, o jos ekosistema yra viena iš unikaliausių jūrinių ekosistemų visoje Žemėje.

Baltijos jūra yra viena iš labiausiai kenčiančių jūrų pasaulyje. Pagrindinė problemos tai – žuvų išgaudymas, naftos išsiliejimai bei į jūrą patenkanti tarša iš aplinkinių teritorijų.

Vieninteliame Baltijos jūros gintaro sudėtyje nėra sunkiųjų metalų priemaišų, dėl ko jis yra itin tinkamas naudoti medicinoje bei kosmetikoje. 80% viso pasaulio gintaro yra randama būtent Baltijos jūros regione. Šiuo metu yra žinoma apie 100 gintaro telkinių, o jų daugiausiai yra Baltijos jūroje. Baltijos jūros gintaras išsiskiria ir tuo, kad yra kietesnis, nes sudarytas iš spygliuočių medžių sakų.

1913 metais Vokietijoje į Baltijos jūrą buvo išmestas butelis su rašteliu jo viduje. Jį įmetė 20-metis kepėjo sūnus Richard Platz. Vienas žvejys 2014 metais ištraukė butelį iš Baltijos jūros netoli Kylio. Vienas genealogijos žinovas iš Berlyno surado siuntėjo anūkę – A. Erdmann, kuri niekada nematė savo senelio iš motinos pusės – R. Platzo. Erdmann laikraščiams pasakojo, kad rastas laiškas įkvėpė ją peržiūrėti šeimos albumus ir daugiau sužinoti apie savo senelį.

Baltijos jūroje gyvenantys delfinai yra vieni mažiausių banginių būrio atstovai. Jie siekia 120-225 cm ilgio. Kad ir kaip būtų gaila, tačiau pasak mokslininkų šiai delfinų rūšiai gresia rimtas išnykimo pavojus.

Dėl šiltos Šiaurės Atlanto srovės įtakos, Baltijos jūra užšąla ne visa ir ne visada. Ilgomis ir šaltomis žiemomis užšąla Botnijos įlanka, Danijos sąsiauriai bei pietvakarinė jūros dalis. Tačiau dažniausiai ledas pasiglemžia tik visą šiaurinę Baltijos dalį, Suomių ir Rygos įlankas.

Kuršių Nerija. Šios vietovės puošmena yra pustomo smėlio kopos, kurių aukštis siekia net iki 60 metrų. Smėlynai nerijoje užima 12% teritorijos, o miškai net 70%, dėl to tai yra miškingiausia vieta Lietuvoje. Šiai vietovei yra būdingas savitas klimatas, tam įtakos turi jūra, marios bei kopų barjeras. Šioje vietoje poilsis prie jūros būtų tikrai unikalus, kadangi tai yra vienintelė vieta Lietuvoje, kurioje saulė teka ir leidžiasi nuo vandens paviršiaus.

Rytinėje Baltijos jūros dalyje yra daug ypatingų žuvų – nėgių. Nuo seno Klaipėdoje ir Pamario krašte buvo ypatingai ruošiami nėgiai. Iš Klaipėdos paruoštos nėgės buvo gabenamos net į Vokietiją.

Nors mūsų šalies krantus skalaujanti jūra neatrodo labai audringa ar gili, tačiau jos dugne yra tūkstančiai nuskendusių laivų. Tai neturėtų labai stebinti, kadangi šioje vidinėje Europos jūroje nuo seno kirtosi geopolitiniai šalių interesai, vyko konfliktai bei kovos ir skendo laivai su įgulomis.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *