ES pradeda diskusijas dėl vieningo kompensacijų už laikmenas reguliavimo

pagal | 2011-11-28

Daugelį metų Europos Sąjungoje besitęsianti diskusija dėl kompensacijų už kūrinių kopijavimą asmeniniais tikslais įgavo naują postūmį. Už vidaus rinką atsakingas Europos komisaras Michelis Barnier paskyrė Antonio Vitorino netrukus prasidėsiančių diskusijų tarp suinteresuotų šalių mediatoriumi.

„Faktas, kad autoriai ir kiti teisių turėtojai privalo gauti teisingą kompensaciją už jų kūrinių panaudojimą, klausimų nekelia. Reikalas tas, kad visos kompensacijos surinkimo schemos turėtų kaip įmanoma efektyvesnės“, – oficialiame pranešime pažymėjo komisaras M. Barnier.

Jo teigimu, ES šalyse veikia skirtingos kompensavimo sistemos. Skiriasi kompensacijų dydžiai, sąrašai laikmenų ir įrenginių, už kuriuos jos mokamos. Be to, dalis šalių nenumato galimybės susigrąžinti kompensacijų tiems juridiniams ir fiziniams asmenims, kurie laikmenas bei įrenginius eksportuoja arba naudoja profesinėms reikmėms.

„Lietuvos, kaip ir kitų šalių autorių ir gretutinių teisinių turėtojai, ilgai laukia kol panašios diskusijos virs konkrečiais teisės aktais. Tad sveikiname šią iniciatyvą ir esame pasiruošę teikti konstruktyvius pasiūlymus diskusijoms tiek per Lietuvos valdžios institucijas, tiek per tarptautines organizacijas“, – sakė Agnė Masalskytė, AGATA direktorė.

Ji atkreipė dėmesį į komisaro pareiškimą, jog kompensacijų būtinybė nėra kvestionuojama (nors informacinių technologijų atstovai nuolat pabrėžia priešingai), o diskusijomis siekiama harmonizuoti skirtingas sistemas.

„Lietuvoje galiojanti tvarka kai kompensacijos renkamos tik už pasenusias laikmenas visiškai atsilieka nuo įprastinės ES šalių praktikos. Tad, galima sakyti, jog Seime svarstomomis atitinkamos įstatymo pataisomis siekiama priartėti prie Europos vidurkio“, – pabrėžė A. Masalskytė.

Pradėti diskusijas, kurioms vadovaus buvęs ES teisingumo ir vidaus reikalų komisaras bei Portugalijos ministras A. Vitorino, buvo numatyta gegužę paskelbtame komunikate. Tikimasi, kad jos prasidės kitų metų pradžioje ir tęsis iki 2012-ųjų vasaros. Jeigu jos bus rezultatyvios, 2013 metais tikimasi priimti atitinkamą direktyvą, kuriai įgyvendinti būtų skirta dar keleri metai.

Tiesa, ankstesni bandymai priimti tokį dokumentą buvo nesėkmingi. Pastarąjį kartą 2008 m. pradėtas diskusijas po dvejų metų derybų vienašališkai nutraukė informacinių technologijų atstovai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *