Dėl atliekų deginimo gamyklos – žodis ekspertams

pagal | 2010-02-03

Dėl Vilniuje planuojamos statyti regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos savo nuomonę išsakys nepriklausomi ekspertai.

Tai – paskutinis žingsnis poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procese. Ekspertams pateikus išvadas galutinį sprendimą dėl PAV ataskaitos priims Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas (RAAD).

Visos kitos procese dalyvavusios institucijos PAV ataskaitai jau pritarė. Tarp jų – už sostinės gyventojų sveikatą atsakingas Vilniaus visuomenės sveikatos centras. Jo atstovai nurodė neprieštaraujantys Gariūnuose planuojamos atliekų deginimo gamyklos statybai ir veiklai.

Tam neprieštarauja ir Vilniaus miesto savivaldybė. Jos atstovai savo išvadose nurodo, jog gamykla padės įgyvendinti Vilniaus miesto savivaldybės komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemą.

Gamyklos veiklai pritarė ir Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus teritorinis padalinys, praėjusiais metais – Vilniaus apskrities viršininko administracija.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai siūlė verslininkams išanalizuoti galimybes statyti gamyklą keliose kitose sostinės vietose. Be to, paraginus aplinkosaugininkams bei visuomenei, buvo svarstytos galimybės statyti gamyklą Naujojoje Vilnioje arba Kuprioniškėse. Visgi galutinėje PAV ataskaitoje nurodoma, jog gamyklą ketinama statyti Gariūnuose.

“Formaliai PAV procesas yra baigtas. Vilniaus RAAD galėtų dėti paskutinį pliusą ir taškas. Tačiau mums svarbiausia – visuomenės interesas ir nuomonė. Visuomenės dėmesys planuojamai statyti gamyklai yra didžiulis. Todėl, siekiant visiško skaidrumo, aiškumo ir objektyvumo, nutarta pasitelkti ekspertus”, – sako aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.

Ministras pabrėžia, jog tokią galimybę numato ir PAV įstatymas. Tad nutarta ja pasinaudoti.

Ekspertams suformuluotos aiškios ir konkrečios užduotys. Jie turės pateikti išvadas dėl PAV ataskaitoje nagrinėtų alternatyvų, jų pagrįstumo bei įvertinimo įvairiais aspektais. Ekspertai turės pareikšti savo nuomonę dėl planuojamos atliekų deginimo technologijos, poveikio gruntiniam ir paviršiniam vandeniui, planuojamų taršos mažinimo ir neutralizavimo priemonių, įtakos regioninei atliekų tvarkymo sistemai, atitikimo teisės aktų reikalavimams ir t.t.

Viena iš esminių užduočių – visuomenės keliamų klausimų pagrįstumas ir jų įvertinimas. Be to, savo išvadas ekspertai privalės pristatyti viešai, jie taip pat turės atsakyti į visus žmonėms iškilusius klausimus.

Po ekspertų išvadų ir jų pristatymo visuomenei Vilniaus RAAD priims galutinį sprendimą dėl PAV ataskaitos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *