Susitarta dėl tolimesnio Lenkijos ir Lietuvos bendradarbiavimo kultūros paveldo apsaugos srityje

pagal | 2010-01-13

Įgyvendinant 1999 m. gruodžio 16 d. Varšuvoje (Lenkija) pasirašytą Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lenkijos Respublikos Vyriausybės sutartį dėl Vyriausybės įgaliotinių bendradarbiavimo kultūros paveldo srityje, š. m. spalio 14 –17 d. Ryn mieste (Lenkija) įvyko VII-asis Lietuvos ir Lenkijos kultūros paveldo išsaugojimo ekspertų grupių posėdis.

Lenkijos delegacija, kuriai vadovavo Lenkijos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos valstybės vicesekretorius Tomasz Merta, ir Lietuvos delegacija, vadovaujama Lietuvos Respublikos kultūros viceministro Donato Valančiausko, posėdžio metu susitarė dėl tolimesnio bendradarbiavimo nekilnojamojo ir kilnojamojo kultūros paveldo apsaugos srityse.

Vienas pagrindinių įvykusio posėdžio susitarimų – Lenkijos pusė įsipareigojo pašalinti paminklą lenkų kariams Beržnyko kapinėse. Derybos dėl šio paminklo pašalinimo prasidėjo dar 2002 metais.

Lietuvos pusė įsipareigojo atstatyti paminklą Lenkijos kareiviams Varėnoje.

„Nėra svarbu kieno žinioje yra šie objektai – vyskupų ar savivaldybės – mes visi turime prisiimti atsakomybę ir imtis veiksmų, sprendžiant šią ilgai užsitęsusią ir abi puses skaudinančią problemą“ – sakė Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Donatas Valančiauskas.

Posėdžio metu Lietuvos pusė išreiškė susirūpinimą, kad lietuvių bendruomenė Lenkijoje dar 2008 m. pateikus prašymą dėl pirmųjų 3 atminimo lentų Seinuose, kurios įamžintų lietuvišką kultūros paveldą, iškabinimo, iki šiol negavo vietos valdžios leidimo. Lietuvos pusė tikisi Lenkijos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos tarpininkavimo.

Kitas svarbus susitarimas – Lenkijos pusė įsipareigojo tarpininkauti įrašant Seinų „Šaltinio” redakcijos pastatą į saugotinų objektų sąrašą. „Šaltinis“ – atgimusios lietuvybės simbolis, jo įkūrėjai skatino kurti švietimo ir mokslo įstaigas, mokyti vaikus protėvių kalbos ir saugoti tautos palikimą. Šio objekto išsaugojimas Lietuvai yra labai svarbus.

Abi šalys taip pat nutarė tęsti bendradarbiavimą restauruojant Užutrakio dvaro sodybą, antkapinius paminklus Vilniaus istorinėse kapinėse, keistis patirtimi objektų konservavimo ir restauravimo klausimais, įgyvendinant tarptautinius projektus, vykdant paveldosauginę leidybą. 2010 m. šalys įgyvendins paskutinį Vilniaus Bernardinų kapinių antkapių restauravimo etapą, rengs mokslines konferencijas ir seminarus. Taip pat bus tęsiamas Lietuvos ir Lenkijos archyvų ir bibliotekų bendradarbiavimas, koordinuojamas Lietuvos – Lenkijos muziejų darbas, organizuojami profesiniai specialistų mokymai.

Svarbu ir tai, kad sutarta siekti, kad ant abiejų šalių bendro kultūros paveldo objektų informacija būtų pateikiama lietuvių ir lenkų kalbomis.

Kitas Lietuvos – Lenkijos ekspertų grupių posėdis numatytas Lietuvoje 2010 m. rudenį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *