STT siūlo tikslinti Mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo susitarimo dėl mokesčio teisinį reguliavimą

pagal | 2010-01-22

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai, antikorupciniu požiūriu įvertinę Mokesčių administravimo įstatymą (Įstatymas) bei Mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo susitarimo dėl mokesčio ir su juo susijusių sumų dydžio pasirašymo taisykles (Taisyklės), siūlo tikslinti susitarimo teisinį reguliavimą, kad ši procedūra būtų skaidri, pagrįsta ir neliktų galimybių piktnaudžiauti.

Įstatyme nustatyta galimybė mokesčių administratoriui ir mokesčių mokėtojui pasirašyti susitarimą dėl mokesčio ir juo susijusių sumų dydžio tais atvejais, kai mokesčių administratorius ar mokesčių mokėtojas neturi įrodymų savo apskaičiavimams pagrįsti. Įstatymo nuostatos detalizuotos Taisyklėse. STT pareigūnų nuomone, šis teisinis reguliavimas yra nepakankamai apibrėžtas, todėl sudaromos sąlygos asmeniui arba pareigūnui veikti savo nuožiūra.

Labai svarbu, kad mokesčių administratorius siektų naudos valstybei ir nenusileistų nepagrįstiems mokesčių mokėtojo reikalavimams. Kita vertus, mokesčių administratorius neturi kelti mokesčių mokėtojui nepagrįstų reikalavimų, kai susitarimas jau pasirašytas.

Be to, Taisyklėse (kuriomis vadovaujasi Valstybinės mokesčių inspekcijos sistemos pareigūnai, atliekantys mokestinius tyrimus, mokestinius patikrinimus ir nagrinėjantys mokestinius ginčus) nenurodyta konkrečių aplinkybių, tik pakartotos Įstatymo nuostatos.

Įstatymas ir Taisyklės buvo vertintos STT iniciatyva. Vertinimas su rekomendacijomis pateiktas Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkui Kęstučiui Komskiui ir finansų ministrei Ingridai Šimonytei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *