Socialinių paslaugų teikimo naujovės užtikrins socialinių paslaugų prieinamumą ir veiksmingumą

pagal | 2010-01-15

Asmenys, kuriems dabar yra teikiamos bendrosios socialinės paslaugos ir socialinė priežiūra, kuriems nebus pervertintos finansinės galimybės mokėti už paslaugas, ir toliau mokės tiek, kiek buvo nustatyta savivaldybės iki šiol.

Sumažėjus valstybės ir savivaldybių finansinėms galimybėms, LR Seimui svarstyti pateiktas Socialinių paslaugų įstatymo keitimo projektas, kuriuo siūloma keisti mokėjimo tvarką ir už teikiamas bendrąsias socialines paslaugas ir socialinę priežiūrą mokėti tuomet, kai asmens pajamos yra didesnės negu 2 valstybės remiamų pajamų dydžiai (VRP- 350 Lt.), t.y. 700 Lt.. Šiuo metu už teikiamas paslaugas reikia mokėti tuomet, kai asmens pajamos viršija 3 VRP (1050 Lt). Šie pakeitimai įsigalios tuomet, kai jiems pritars LR Seimas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, siekdama, kad numatomi mokėjimo už socialines paslaugas pakeitimai užtikrintų socialinių paslaugų prieinamumą, rengia Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo pakeitimo projektą. Jame siūloma diferencijuoti mokėjimo dydį, priklausomai nuo asmens pajamų. Mažas pajamas gaunantys asmenys ir toliau gautų jiems reikalingas socialines paslaugas nemokamai arba už simbolinį mokestį. O tie asmenys, kurių pajamos didesnės, turėtų padengti dalį teikiamos socialinės paslaugos kainos, tačiau šis mokestis negali viršyti šiuo metu nustatyto maksimalaus mokėjimo dydžio (20 procentų nuo asmens pajamų).

Prognozuojama, kad socialinių paslaugų gavėjų skaičius dar augs, tad savivaldybėms reikės daugiau lėšų skirti socialinių paslaugų finansavimui. 2007 m. pagalbos į namus paslaugos buvo teikiamos 7869 asmenims. 2008 m. socialinių paslaugų gavėjų buvo 13262, o socialiniai pagalbai namuose savivaldybės skyrė beveik 18 mln. Lt.

Tačiau net ir esant tokiai sunkiai ekonominei situacijai būtina užtikrinti, kad visi asmenys, kuriems reikia socialinių paslaugų, jas gautų. Nepakeitus mokėjimo tvarkos, socialinių paslaugų teikimas gali sutrikti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *