Septintasis vaikų ir jaunimo kino festivalis laužys ribas

pagal | 2011-10-05

Apie ribų peržengimą, apie išsiveržimą iš už savo galimybių linijos, apie nutrintus suaugusiųjų nubrėžtus rėmus, apie beribę vaikystę – netrukus ims kalbėti septintasis tarptautinis vaikų ir jaunimo kino festivalis. Spalio 17 – 24 dienomis tėvams nebereikės ieškoti alternatyvų, ką pasiūlyti vaikams vietoje kompiuterio arba telefono draugijos.

Dvidešimt trys puikios kino juostos okupuos Vilniaus kino teatrus „Pasaka“ir „Skalvija“. Šie užsienyje pripažinti filmai kurti išskirtinai jaunimo auditorijai, tačiau sukurs puikią diskusijų platformą tarp vaikų , tėvų ir mokytojų.
„Skaičius septyni yra pilnatvės skaičius – septynios savaitės dienos, septinti vaiko metai, kuriais jis žengia į mokyklą, septyni metai, per kuriuos žmogus subręsta pokyčiams ir kitos magiškos skaičiaus reikšmės įpareigojo septintajam festivaliui atrinkti ypatingą temą. Pasirinkau ribų laužymo, veikimo virš savo galimybių ribos tematiką, kuri vaikuose tokia gaji. Toks vaikas ar paauglys, kuris nesistengė aptikti ir peržengti kokių nors ribų – neegzistuoja. Manau tai aktualiausia tema jaunam žmogui“, – tikina festivalio rengėja Lina Užkuraitytė.

Kaip ir praėjusiuose festivaliuose tiek vaikai, tiek jaunimas turės savo konkursines programas, kuriose garbės svečiais sutiko tapti Lietuvos aktorius, režisierius ir vaikų rašytojas Vytautas V. Landsbergis ir Vytauto Kernagio fondo vadovas Vytautas Kernagis jaunesnysis. Kitą komisiją sudarys vaikai ir paaugliai, sudalyvavę atrankoje į didžiai gerbiamos žiuri postus. Be konkursinių programų žiūrovai galės įvertinti juostas iš kosmopolitiškos specialiosios programos „Pasaulio vaikai“ ir Panoramos programos, mažieji su visa šeima galės pasirinkti seansą iš šeimos programos viliojančiu pavadinimu „Nuotykių puokštė“.

Konkursinėje jaunimo programoje ryškiai matysis sulaužytos ribos tarp sveikojo ir neįgaliojo, tarp viskuo aprūpintos „Princesės“ ir gatvės merginos, kosmoso ir žemiškų jausmų. Taip pat matysis peržengta linija tarp vienatvės ir mokyklos bendruomenės rato, švelnaus prisirišimo ir egoistinio savininkiškumo, savo ir tėvų pasaulio, kūrybingo vaiko fantazijos ir paprastos tėvų matomos realybės, švelnios romantikos ir galvotrūkčio nuotykio, draugystės ir svetimų paslapčių šnipinėjimo. Vyks tikra jaunatviška kova tarp idealų ir skaudžios tikrovės.

Vaikų konkursinė programa pateiks belgų ir prancūzų meninį filmą apie tėvų dėmesio pasigedusią šešiametę mergaitę Keitę, italų filmą,nustebinsiantį pasakiška vaizduote ir supažindinsiantį su vienuolimečiu Simonu, kuris laukia visus jo norus išpildysiančio stebuklingojo Degtukžmogio. Vaikams patiks nauja jau žinomo filmo „Krokodilai“ dalis. Tie patys ūgtelėję, jau septynmečiai vaikai, ta pati gauja, bet naujas štabas, nauji nuotykiai, naujas meilės jausmas…Danų režisieriaus juosta kvies išbandyti dviejų berniukų planą, kaip sužibėti mokykloje. Olandų filmas kalbės apie mažą, silpną raudonplaukį Luką, kuris neatsispiria širdies šauksmui ir leidžiasi ieškoti savo didvyrio tėčio.

Panoramos programoje žiūrovai susipažins su vaiku, norinčiu išpirkti savo kaltę dėl mirusios mamos – jis sulaužys ribą tarp savo galimybių ir noro taip nemirtingu, vaiku, laviruojančiu ant ribos tarp neapykantos mamai ir meilės mokyklos naujokei, mergaite, iš visų jėgų trinančia ribą – bedugnę tarp išsiskyrusių tėvų, bei mergina, įnirtingai kovojančia už savo autentiškumą, bandančią išvengti tėvų nubrėžto kelio ir eiti savuoju.

Specialiojoje programoje „Pasaulio vaikai“ tyrinėdami pasaulį trys herojai peržengs ne tik simbolines ribas, bet ir valstybių pasienius, kitoje juostoje karys, magas, geraširdis milžinas ir vagis kelionės po dykumą metu bandys įveikti tarpusavio skirtumus – sulaužyti senąsias ir susikurti naujas ribas.

Analogišką užduotį gaus herojus, kuris po tėvų skyrybų bandys kurti naują santykį su tėvu, tuo pačiu išbandydamas savo galimybes visiškai kitokiame, neįprastame jam pasaulyje, o dar kiti septyni vaikai bandys apibrėžti kas yra jų vaikystės ribos, kur ji baigiasi ir prasideda tas nepažintas suaugusiųjų pasaulis.

Šeimos programa „Nuotykių puokštė“ kvies mažiausius 7–10 metų vaikus tam, kad pristatyti jaudinančią tikrą šunų Belkos ir Strelkos išsiuntimo į kosmosą istoriją. Taip pat vaikams patiks miško drama, kuri išbando ten gyvenančių vabzdžių draugystę ir atskleidžia kiekvieno talentus. Dar labiau mažųjų fantaziją uždegs filmas apie mielą būtybę, kuri atrodo kaip mergaitė, tačiau vietoje rankų turi sparnus. Patyręs paukščių stebėtojas randa ją po krūmokšniais ir parsineša namo, tačiau mergytė-paukštė išskrenda į ilgą, nuotykių kupiną kelionę.

Neįtikėtinai puiki ir čekų istorija apie seną pliušinį meškiuką, vardu Kukis, kuris pasimeta miške, pilname keistų žvėrelių ir nematytų būtybių. Mažame svajonių pasaulyje egzistuoja tikrasis Gėris ir Blogis, su kuriuo teks susidurti pliušiniam žaislui pakeliui į namus pas jo laukiantį berniuką. Na ir žinoma, kaip gi be princesių? Mona yra princesė, kurios lemties nepavydėtų jokia mergaitė. Nuo tada, kai mirė jos tėvai, ji gyvena pilyje viena su dviem grėsmingomis ir bjauriomis būtybėmis Gūmi ir Jo Didenybe…

Patekti į vieną pasirinktą festivalio filmą vaikai gali ir sudalyvaudami konkurse „Kultūrų dialogai“ – sukūrę menišką vienos festivalyje dalyvaujančios šalies atvaizdą. Visos sąlygos ir įdomybės: www.kidsfestival.lt
Apie festivalį: Tarptautinis vaikų ir jaunimo filmų festivalis jau septintus metus tęsia kokybiškos vaikų kino kultūros tradiciją Lietuvoje ir kviečia visus – nuo tėvų iki švietimo politikų – atkreipti dėmesį į edukacines kino kultūros galimybes. Kol kas pirmas ir vienintelis Lietuvoje kino festivalis jaunimui yra galimybė pažvelgti į save ir gyvenimą pro didinamąjį kino ekrano stiklą. Tai reikalingas ir svarbus sostinės kultūrinio gyvenimo įvykis, praplečiantis negausų kokybiškų vaikams ir jaunimui skirtų renginių spektrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *