Seimas pritarė Bausmių vykdymo kodekso pakeitimams

pagal | 2010-01-15

Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtus Bausmių vykdymo kodekso pakeitimus, kurie padės užtikrinti didesnį laisvės atėmimo vietų saugumą ir racionaliau panaudoti joms skiriamas lėšas.

Priimti pakeitimai nustato, kad nuteistieji patys mokės už jiems priklausančių buitinių prietaisų sunaudojamą elektros energiją. Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, ši priemonė visų pirma leis mokyti nuteistuosius susimokėti už gautas paslaugas, taupyti, derinti savo pajamas ir išlaidas, kai kuriuos jų paskatins dirbti ir užsidirbti. Tuo pačiu laisvės atėmimo vietose sumažės fiziškai susidėvėjusių ir nesaugių eksploatuoti buitinių prietaisų kiekis, sumažės išlaidos elektros energijai. Pagal turimus duomenis, šiuo metu laisvės atėmimo vietose yra virš 8 tūkst. vnt. įvairiausių buitinių prietaisų. Jie bus apmokestinami pagal nustatytus įkainius, įvertinant galingumą ir kitus aspektus. Už dalį jų, iki 15 W galingumo, pvz. radijo imtuvus, mokėti nereikės. Per metus už nuteistųjų naudojamus buities prietaisus bus galima surinkti apie 450 tūkst. litų.

Šalia taupymo, įtvirtinamos ir priemonės laisvės atėmimo vietų saugumui užtikrinti. Nustatoma galimybė iš pataisos namų į kalėjimą grąžinti iki gyvos galvos nuteistus asmenis. Iki šiol, 10 metų kalėjime išbuvęs asmuo, nuteistas iki gyvos galvos, už gerą elgesį galėjo būti perkeltas į laisvesnio režimo pataisos namus tęsti bausmės atlikimą. Tačiau tai padarius, galimybės jo grąžinti atgal nebuvo. Nauja tvarka nustatyta, kad jei toks asmuo kels realų pavojų pataisos namų personalui ar kitiems asmenims, jis galės būti grąžinamas atgal į kalėjimą.

Atsižvelgiant į siekį humanizuoti bausmių vykdymo sistemą ir daugiau dėmesio skirti nuteistųjų resocializacijai, taip pat nustatoma, kad visiems nuteistiesiems, išskyrus nuteistus iki gyvos galvos, bus leidžiama ypatingais atvejais išvykti už pataisos įstaigų ribų. Ne ilgiau nei 10 dienų nuteistieji galės būti išleisti dėl artimųjų mirties ar sunkios ligos, gresiančios ligonio gyvybei, taip pat dėl gaivalinės nelaimės, padariusios didelės materialinės žalos nuteistajam ar jo artimiesiems. Anksčiau šia teise galėjo pasinaudoti tik dalis nuteistųjų, priskirtų paprasto ir palengvinto režimo grupėms, tačiau nebuvo numatyta galimybės išleisti drausmės grupėje esančių kalinių.

Teisingumo ministro teigimu, šie pakeitimai leis racionaliau organizuoti laisvės atėmimo įstaigų darbą, tačiau tai tik nedidelė dalis pokyčių, kurie turi būti padaryti šioje srityje. Nemažai esminių pokyčių įtvirtinama ir Probacijos įstatymo projekte bei kituose projektuose, kurie yra pateikti visuomenei derinti ir patikslinti po pastabų bus teikiami Vyriausybei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *