Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius ir jį lydinti delegacija vizitą Jungtinėse Amerikos Valstijose pirmadienį pradėjo susitikimais su potencialiais investuotojais – aukštųjų informacinių technologijų kompanijų vadovais.
Susitikimuose Kalifornijoje su Silicio slėnio lyderių – tarptautinių korporacijų „Oracle“, „Cisco“ ir „HP“ – vadovais aptarta šių bendrovių tolesnė plėtra Lietuvoje ir naujos investicijos, IT inovacijų taikymas viešajame ir privačiame sektoriuose. Susitikimuose Premjeras A. Kubilius pristatė Lietuvos kaip IT kompetencijų ir paslaugų centro galimybes viso regiono rinkoje.
Premjeras pažymėjo, kad Lietuva „išėjo iš krizės ir atėjo laikas investicijoms į ilgalaikę šalies strategiją, kuri neįmanoma be naujausių technologijų“.
Lietuvos Ministras Pirmininkas, kalbėdamas apie Lietuvos pasiruošimą tapti „IT inovacijų poligonu“, argumentavo, kad šalyje mobiliojo ryšio skvarba yra viena didžiausių pasaulyje, Lietuva turi tankiausią viešųjų interneto prieigų tinklą Europoje, greičiausią duomenų perdavimą internetu pasaulyje ir užima ketvirtą vietą pasaulyje pagal plačiajuosčio ryšio kokybę. Be to, net 40 proc. gyventojų turi aukštąjį išsilavinimą, o tai du kartus daugiau nei ES-15 vidurkis. Šalies atvirumą inovacijoms taip pat iliustruoja tai, kad 92 proc. gyventojų naudojasi e-bankininkyste, o 88 proc. gyventojų internetu deklaruoja pajamas mokesčių inspekcijai.
Bendrovės „Oracle“ prezidentė Safra Catz sutiko su Premjeru, kad krizė yra geriausias laikas ryžtis permainoms ir esminėms reformoms. „Oracle“ vadovai pareiškė norą pasidalyti savo patirtimi kuriant e-valdžios projektus ir susidomėjimą investuoti švietimo ir mokesčių rinkimo srityse.
„Cisco“ vadovai pasiūlė sudaryti bendras darbo grupes su Lietuvos vyriausybe nagrinėti galimybes kurti projektus, susijusius su e-valdžios plėtra, šiuolaikinių vadybos sistemų diegimu, galimybėmis steigti Lietuvoje duomenų centrus ir plėtoti naujos kartos kompiuterinę infrastruktūrą (angl. cloud computing). „Cisco“ pareiškė pasiryžimą investuoti į pradedančias, bet perspektyvias lietuviškas IT bendroves ir žadėjo atidžiai studijuoti Lietuvos Vyriausybės pateiktą tokių kompanijų sąrašą.
„HP“ vadovai domėjosi praktinėmis galimybėmis kurti Lietuvoje IT kompetencijos ir žmogiškų resursų banką bei investuoti į IT švietimą.
Premjeras pabrėžė Vyriausybės programinį įsipareigojimą remti aukštųjų technologijų plėtrą, taip pat ambicingus Vyriausybės planus iki 2015 metų pasiekti, jog IT, lazerių technologijos, biotechnologijos, nanotechnologijos siektų 25 proc. BVP ir sudarytų 80 proc. šalies eksporto. Pažymėtas ir siekis iki 2012 metų perkelti apie 50 proc. viešųjų paslaugų į elektroninę erdvę ir pasiekti, kad e-raštingumas visuomenėje siektų 80 procentų.
Kompanijos, su kuriomis susitiko Premjero vadovaujama delegacija, turi didžiulę patirtį valstybiniame sektoriuje ir diegiant e-valdžios sistemas. Šios aukštųjų informacinių technologijų kompanijos yra įžengusios į Lietuvos rinką ir jų vardai gerai žinomi Lietuvos IT specialistams.