Pensijos perskaičiuojamos atsižvelgiant į individualius duomenis

pagal | 2010-01-14

Kadangi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija gauna nemažai klausimų dėl senatvės pensijų perskaičiavimo, norime dar kartą atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų, kodėl gaunamos pensijos gali skirtis nuo preliminarių bendrų skaičiavimų.

Visose ministerijos pateikiamose lentelėse dėl pensijų mažėjimo buvo nurodoma, kad tai tik apibendrinti skaičiai. Kiekvieno žmogaus individuali pensija apskaičiuojama priklausomai nuo jo socialinio draudimo stažo, nuo gautų draudžiamųjų pajamų, todėl mažėjimo procentai kiekvienu atveju gali daugiau ar mažiau skirtis: turėjusiems didesnį stažą pensija mažės mažiau negu turėjusiems mažesnį, bet gavusiems tokio pat dydžio pensiją.

Taigi, mažėjimą tam tikrame pensijų rėžyje parodyti buvo įmanoma tik naudojant vidutinį mažėjimo procentą, tačiau orientaciniai skaičiai buvo nurodyti, kadangi tai vis dėlto aktuali žmonėms informacija. Natūralu, kad kai kuriems žmonėms pensija sumažės kiek daugiau arba kiek mažiau negu vidutiniškai. Kiekvienas, kuris turi rimtų abejonių, gali kreiptis į „Sodros“ teritorinį skyrių, kuris moka jam pensiją, kad duomenys būtų patikrinti.

Tačiau jei žmogus tiksliai žino savo pensijos sudedamąsias dalis, jis gali pats apskaičiuoti, kiek turėtų gauti.

Kaip sužinoti individualų pensijos mažėjimą (turint būtinąjį stažą)?

Kiekvieno pensininko pensiją sudaro trys dalys:

*
pagrindinė, kuri nuo 2010 m. padidinta iki 120 proc. socialinio draudimo bazinės pensijos,
*
papildoma dalis ir
*
priedas už stažą, viršijantį 30 m. (jei stažas didesnis)

Pagrindinė dalis padidėjo (nuo 110 proc. iki 120 proc.), o priedas už stažo metus neliečiamas. Dėl patvirtintų 2010 m. einamųjų metų draudžiamųjų pajamų, mažėja tik papildoma pensijos dalis. Tad netgi panašaus dydžio pensijas gaunančių asmenų, kurie yra įgiję skirtingą stažą ir gavę skirtingą uždarbį, pensijos sumažėjimas gali būti nevienodas.

Iš esamo pensijos dydžio atimkite 396 Lt (pagrindinė pensijos dalis), paskui atimkite priedą už stažą (metus virš 30, pvz., 7 dauginkite iš 3 proc., po to iš bazinės pensijos dydžio – 360 Lt), taip sužinosite papildomos pensijos dalies dydį, kuris ir mažės. Jį reikia padauginti iš koeficiento, kuriuo mažėjo einamųjų metų draudžiamosios pajamos, – 0,7863.

Suskaičiuokite „senosios“ ir „naujosios“ papildomos dalies skirtumą ir dar atimkite 36 Lt (tiek didėja pagrindinė dalis) – tai ir bus individualus laikinas pensijos sumažėjimas.

Primename, kad senatvės pensijos iki 650 litų nemažėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *