Paminklai Vilniuje: kada statyti ir kaip išsirinkti?

pagal | 2021-11-23

Laidojimo tradicijos Lietuvoje yra labai senos ir gilios. Mirusiųjų atminimas mūsų šalyje ir tikėjime labai gerbiamas, todėl tam skiriama daug dėmesio. Ne tik laidotuvių metu, bet ir vėliau įamžinant velionio atminimą. Todėl svarbu žinoti, kada turi būti statomi paminklai Vilniuje ant kapavietės, kokie jie gali būti ir kaip tinkamai pasirinkti paminklą.

Kada statyti paminklą?

Paminklų gamintojai dažai sulaukia klausimų, kad jau laikas statyti paminklą artimojo atminimui. Lietuvoje įprasta, kad laidotuvių metu prie šviežiai supiltos kapavietės įsmeigiamas medinis kryželis, kuris yra paimamas iš šarvojimo salės. Ant jo įprastai yra išdegintas velionio vardas, pavardė, gimimo ir mirties metai. Pagal Lietuvoje vyraujančias tradicijas, šis kryželis vietoj paminklo ant kapo išbūna vienerius metus. Manoma, kad būtent tiek laiko reikia gedėti kai artimas žmogus palieka šeimą. Tuomet praėjus šiam laikui įprastai yra minimos mirties metinės. Jų metu ir įprasta statyti ilgalaikį paminklą. Tiesa, reikia žinoti, jog tai nėra jokia privaloma taisyklė. Iš tiesų giminaičiai gali paminklą pastatyti ir anksčiau, tad nereikėtų jaudintis, jeigu nespėjote paminklo užsakyti metinėms. Tai galima padaryti ir kitu Jums patogiu metu. Juk svarbiausia – ne paminklas, o  pagarba mirusio atminimui.

Koks paminklas turi būti?

Labai dažnai žmonės teiraujasi, kokios yra įprastos taisyklės paminklo pasirinkimui. Tačiau čia griežtų taisyklių taip pat nėra. Svarbiausia, kad paminklas būtų kokybiškas ir Jums primintų artimą žmogų. Įprastai paminkle turėtų būti iškalama mirusio žmogaus vardas, pavardė arba giminės pavardė, gimimo ir mirties metai. Tiek informacijos pakanka. Tačiau artimiesiems pageidaujant, paminklai Vilniuje ar kituose miestuose iškalami ir papildomomis frazėmis, kurios pasako kažką šilto ir gražaus apie žmones, kurie ilsisi šiame kape. Tačiau renkantis užrašą. Reikėtų skirti dėmesio jo įspaudimu ar kalimo technikai. Užrašas turėtų būti matomas ir kokybiškas, kad jo nereikėtų atnaujinti praėjus metams ar keliems.

Kaip išsirinkti paminklą?

Paminklai Vilniuje ar kitame Lietuvos mieste yra labai įvairūs. Jie gali būti skirtingų formų, spalvų ir dydžių. Rinktis reikėtų tokį paminklą, kuris Jums yra malonus ir gražus. Pavyzdžiui, šiuo metu populiarūs kelių dalių paminklai, tokie kaip į dvi dalis perskeltos širdies formos. Taip pat dažnai pasirenkami lašo formos paminklai arba paprasti stačiakampiai paminklai. Svarbiausia ne paminklo dydis, o gražaus mirusio žmogaus atminimo sukūrimas.

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *