Lietuvos ūkis palaipsniui kopia iš recesijos

pagal | 2010-01-29

Statistikos departamentas paskelbė preliminarius ketvirtojo praėjusių metų ketvirčio bendrojo vidaus produkto (BVP) rezultatus. Lietuvos ūkis ketvirtąjį ketvirtį paaugo 0,1 proc. (eliminavus sezoniškumo ir darbo dienų skaičiaus įtaką), o bendras metų BVP smukimas fiksuotas ties 15 proc. riba.

Mažesnį nei laukta 2009 m. metinį BVP pokytį lėmė antrąjį pusmetį prasidėjęs ekonomikos pagyvėjimas.

„Matome aiškius ūkio stabilizacijos ženklus. Atsigavimas dar trapus, todėl turime toliau dėti visas pastangas ūkiui skatinti“, – sako ūkio ministras Dainius Kreivys.

Metinis BVP kritimo tempas ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su trečiuoju ketvirčiu, sumažėjo nuo minus 14,3 iki 13,0 procento.

Pasak ministro, tai geresnis nei oficialiai prognozuotas realaus BVP sumažėjimas, mat analitikų prognozės metų viduryje svyravo apie minus 18-20 proc. riba. Stabilizuojasi pramonės produkcijos masto rodikliai – 2009 metų vasarį prasidėjęs žymus pramonės produkcijos nuosmukis, vasario–rugsėjo mėn. vidutiniškai siekęs daugiau kaip 17 proc., spalio mėn. pradėjo mažėti ir ketvirtą ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2008 m. laikotarpiu, jau siekė tik 8,3 procento. Atsigauna eksportas: jei išsilaikys teigiamos pasaulinės tendencijos, eksporto rodikliai ikikrizinį 2008 m. vasaros lygį gali pasiekti maždaug 2010-ųjų antroje pusėje.

„Kartu su eksportu ims atsigauti ir vidaus vartojimas. Todėl galiu prognozuoti, kad šių metų pabaigoje mūsų ūkio padėtis taps dar stabilesnė, o metinis BVP augimas gali siekti maždaug 1–2 procentus“, – mano D. Kreivys.

Ūkio nuosmukiui švelninti Ūkio ministerija vykdo plačią dvejų metų trukmės Ekonomikos skatinimo programą, kurios priemonėmis jau yra pasinaudojusios daugiau kaip 4000 įmonių. Priemonėms įgyvendinti skirta suma jau viršijo 3 milijardus litų, tai sudaro daugiau kaip pusę numatytoms priemonėms įgyvendinti planuojamos sumos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *