Aplinkos ministerijos užsakymu buvo atliktas tyrimas apie leistų ir planuojamų naudoti genetiškai modifikuotų organizmų poveikį socialinei ir ekonominei aplinkai Lietuvoje. Kaip sakė šiam tyrimui vadovavęs dr. Romas Lazutka, ne tik mūsų šalyje, bet ir visoje Europoje genetiškai modifikuoti (GM) produktai tebėra vertinami labai prieštaringai.
Ekonominis jų vertinimas siejamas su šių produktų reikšme šalies rinkai – jų kiekiais, kaina. Šiuo metu Lietuvoje prekiaujama šešių rūšių GM maisto produktais. Tai augaliniai aliejai, margarinai arba tepūs riebalų mišiniai, majonezas, skrudinta duona, saldumynai ir maisto papildai. Tyrimo metu nustatyta, kad šalies prekybos tinkluose GM produktų kainos apie trečdalį mažesnės nei tradicinių produktų. Pavyzdžiui, GM aliejus pigesnis vidutiniškai 37,7 proc., GM margarinas ir sviesto produktai – 30,8 proc. Lietuvos gyventojai iš viso per mėnesį suvartoja apie 1800 tonų aliejaus ir jam pirkti išleidžia beveik 11 mln. litų. Šalyje didėja GM pašarų gamyba. 2008 metais jų pagaminta 10,1 proc. daugiau negu 2007 m. – 352 625 tonos.
Kaip rodo sociologinis tyrimas, maždaug pusė šalies gyventojų GM organizmus vertina neigiamai. Šiek tiek daugiau nei pusė apklaustųjų nežinojo arba nebuvo tikri, ar perka ir vartoja GM produktus. Beveik 40 proc. respondentų nurodė, kad GM produktus perka todėl, kad jie pigesni. Dalis gyventojų mano, kad parduotuvėse GM produktai turi būti sudėti į atskiras lentynas. Kiti pageidauja, kad etiketės ant šių produktų būtų ryškesnės, o informacija apie juos išspausdinta stambesniu šriftu. Tačiau, kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys, Europos Komisija neigiamai atsakė į ministerijos paklausimą, ar galima GM produktus dėti į atskiras lentynas ir ženklinti didesniu šriftu.
Verslo įmonių atstovai, kaip paaiškėjo tyrimo metu, neturi vieningos nuomonės apie mūsų šalies požiūrį į GM produktus. Lietuva, pasak Laimučio Budrio, laikosi atsargios pozicijos ir santūriai vertina galimybes plėtoti GM kultūrų auginimą ir GM produktų gamybą šalyje. Vieni verslo įmonių atstovai pritaria tokiai pozicijai ir siūlo toliau jos laikytis, kol nėra galutinių išvadų apie GMO poveikį gyvuliams ir žmonėms. Kitų manymu, ši pozicija yra pernelyg atsargi, bet nepateikia siūlymų, kaip ją reikėtų keisti.