Kuo mažiau sniego ant ledo – tuo saugiau žuvims

pagal | 2010-02-04

Beveik visus vandens telkinius dabar yra užtraukęs storas ledo sluoksnis. Pastarosiomis dienomis ledą užklojęs sniegas neleidžia prasiskverbti dienos šviesai, kurios reikia fotosintezės procesui, ir vandens augalai nebeišskiria deguonies. Todėl vandenyje jos gali labai sumažėti. Kai trūksta deguonies, kyla pavojus, kad ežeruose ir tvenkiniuose gali pradėti dusti žuvys. Aplinkosaugininkai prieš dešimt metų sudarė šalies vandens telkinių, kuriuose žiemos metu gali pradėti trūkti deguonies, sąrašą. Į šį aplinkos ministro patvirtintą sąrašą įrašyta 280 ežerų ir tvenkinių.

Yra nustatyta, pasak Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio, kokių prevencijos priemonių ir veiksmų turi imtis ministerijai pavaldžios institucijos, esant žuvų dusimo pavojui ir jas gelbstint. Regionų aplinkos apsaugos departamentams pavesta stebėti deguonies kiekį vandens telkiniuose, ypač tuose, kur ankstesniais metais pastebėta žuvų dusimo atvejų, ir, jeigu reikia, koordinuoti žuvų gelbėjimo darbus. Vandens telkinių nuomininkai, žūklės plotų naudotojai, Šilutės rajono polderiuose žvejojančios įmonės ir vandens telkinių valdytojai įpareigoti imtis priemonių žuvų dusimui išvengti.

Veiksminga ir nebrangi priemonė – padidinti, jeigu yra galimybių, vandens pratekėjimą, valyti sniegą nuo ledo paviršiaus. Jeigu ledas skaidrus, o dienos saulėtos, dumbliai ir kiti vandens augalai, gavę šviesos, pradeda fotosintezės procesą ir gerokai padidina deguonies kiekį telkinyje. Naudoti įvairius aeratorius, pūsti deguonį po ledu ekonomiškai apsimoka intensyvios žuvininkystės tvenkiniuose, kuriuose žiemoja daug žuvų. Jeigu žuvų dusimo nepavyksta išvengti, regionų aplinkos apsaugos departamentai išduoda terminuotus leidimus verslinei žvejybai neišnuomotų vandens telkinių valdytojams ir vandens telkinių nuomininkams gaudyti žuvis, kad jas perkeltų į kitus vandens telkinius, o verslinio dydžio žuvis – ir realizuoti.

Šiuo metu, regionų aplinkos apsaugos departamentų duomenimis, kai kuriuose vandens telkiniuose deguonies kiekis jau yra sumažėjęs iki kritinės ribos, tačiau žuvų dusimo atvejų dar neužfiksuota.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *