Kokių naudingų medžiagų turi moliūgai?

pagal | 2020-07-29

moliugai

Moliūgai turi cukraus, kalio, kalcio, magnio ir geležies druskų, vitaminų C, B1, B2, PP, provitamino A, o sėklos 36- 52 proc. riebiojo aliejaus, fitosterinių, dervinių medžiagų, organinių rūgščių. Moliūgus galima virti, kepti, naudoti sriuboms, košėms, tyrėms. Valgomos visos jo dalys- minkštimas, sėklos, lapai, žiedai. Kadangi moliūgai turi mažai organinių rūgščių juos patariama valgyti sergant skrandžio ir žarnyno ligomis, sergantiems ateroskleroze, nes padeda iš organizmo pašalinti cholesterolį. Šviežias moliūgų minkštimas gerina žarnyno veiklą ir valgomas, kai užkietėję viduriai. Moliūgai skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl jais galima gydyti pabrinkimus, atsiradusius dėl širdies ir kraujagyslių, inkstų ir šlapimo pūslės ligų.

Sėklos- vitaminų ir mineralų šaltinis

Moliūgo sėklos yra puikus mineralų šaltinis. Pusėje puodelio yra 92 proc. rekomenduojamos magnio ir mangano paros normos ir 50 proc. rekomenduojamos cinko paros dozės. Taip pat turi B grupės vitaminų, didelį kiekį vitamino K, reikalingo kaulų sveikatai ir kraujo krešėjimui, geležies. Moliūgo sėklose yra L- triptofano natūralaus junginio, padedančio įveikti depresiją, daug cinko, kuris saugo nuo osteoporozės. Jos padeda sumažinti uždegimą bei priešuždegiminių vaistų šalutinį poveikį. Moliūgų sėklos stabdo inkstuose kalcio oksalato akmenų formavimasi. Jose yra fitosterolių junginių, kurie sumažina cholesterolio lygį, taip pat nuo onkologinių ligų. Paskrudintos moliūgų sėklos su druska- populiarus užkandis vakare.

Moliūgų auginimas

Moliūgai gerai auga pasėti arba pasodinti daigais nuo vėjų apsaugotose, trąšise, šiltose daržo vietose. Sėti ar daigus sodinti galima pavasarį žemei įšilus iki 12 laipsnių šilumos. Sėklos sudygsta greičiau, kai  prieš sėją pamirkomos arba padaiginamos. Tačiau tokios sėklos sėjamos tik į drėgną dirvą, jeigu drėgmės trūksta, į duobutę įpilama vandens. Norint gauti ankstyvą ir gausų moliugų derlių, sodinami iš anksto išauginti daigai su 2-3 tikraisiais lapeliais birželio pradžioje. Prieš sidinant į nuolatinę augimo vietą, daigai yra grūdinami. Taip pat moliūgais labai tinka apsodinti komposto krūvą. Moliūgų lapai sukurs pavėsį, šaknys sugers iš žemės išplautas naudingas medžiagas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *