Klaipėdoje toliau deginami istoriniai pastatai

pagal | 2010-01-27

Sekmadienį, sausio 24 d. po pietų degė 1905 m. statyta Smeltės priemesčio mokykla, Nemuno g. 145, Klaipėdoje. Tai gražiausia iki antro pasaulinio karo statyta pradinė mokykla Klaipėdos apskrityje. Degusio pastato fasadai atspindėjo XIX a. pab.-XX a. pr. švietimo įstaigoms skirtų pastatų architektūrines tradicijas. Buv. Smeltės pradžios mokykla yra Nemuno g. senojo apstatymo fragmentas, vienas iš senųjų Klaipėdos pietinės dalies istorinių visuomeninių pastatų.

Šis, Klaipėdos m. savivaldybei priklausantis, pastatas buvo nenaudojamas, tačiau tvirtai užsandarintas geležinėmis grotomis, taip kad iš išorės niekas negalėtų patekti. Gaisrininkams teko naudoti metalo pjovimo įrangą, kad patektų į kultūros paveldo objektą. Gaisro židininiai rasti visuose trijuose pastato aukštuose.

Būtina pabrėžti tai, kad šalia buv. Smeltės mokyklos ir kitų keturių istorinių pastatų (ties Nemuno gatve) numatomas geležinkelio į uostą platinimas. Po to, kai Kultūros paveldo departamentas inicijavo šių kultūros vertybių paminklosauginį inventorizavimą, keturi iš jų pradėti savavališkai griauti, o gražiausias ir vertingiausias iš jų – Smeltės pradžios mokykla – galimai padegta.

Kultūros vertybių tyčinis deginimas – kasmet populiarėjantis būdas paveldo objektą pripažinti avarinės būklės ir nugriauti.

2009 m. greičiausiai padegta buv. skerdykla Liepų g.53, Klaipėdoje. Skerdykla taip pat buvo tvirtai ir patikimai užsandarinta.

2007 m. galimai padegta 1865 m. statyta buv. Ferdinando aikštės berniukų mokykla M.Šerniaus g. 12, Klaipėdoje, kuri buvo užsandarinta užmūrijant visas angas.

Abiem atvejais gaisro vietose nebuvo nei šiukšlių, nei kitų degių medžiagų, tačiau, pasak Priešgaisrinės apsaugos departamento, tai – savaiminiai užsidegimai, tad atsisakoma pradėti ikiteisminius tyrimus.

Klaipėdos miesto prokuratūra, prižiūrinti ikiteisminius tyrimus, aktyviai gina tokią Priešgaisrinės apsaugos departamento poziciją, todėl Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio nuomone tyčiniai istorinių pastatų padegėjai jaučiasi nebaudžiami ir ši praktika nesustabdomai plinta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *