Kaip veikia rekuperatorius?

pagal | 2019-12-23

rekuperatorius

Pirmą kartą išgirdus žodį rekuperatorius žmonėms kyla klaidingos mintys kad tai yra sudėtingas įrenginys tačiau iš tikro taip nėra. Tai mechaninis prietaisas, taip vadinama sistemos “širdis“ per kurią keliaudamas blogas patalpos oras sušildo įtekantį šviežią orą. Kaip veikia oro vėdinimo sistema, kokį vaidmenį atlieka rekuperatorius?

Vėdinimo sistemos širdis

Rekuperatoriaus tai stačiakampio formos dėžė kurioje pagrindinį darbą atlieka šilumokaitis. Ortakiais atkeliaujantis oras praeidamas per šilumokaitį sušyla iki kambario temperatūros lygio. Tai aliuminio plokštelių įrenginys. Šilumokaitis energiją gauna iš pratekančios šiltos oro srovės kuri teka iš patalpų, o kai jos trūksta, „pasiskolina“ iš elektros tinklo. Terminas pasiskolina gal ir nėra tinkamiausias šioje vietoje nes už šią paslaugą tenka susimokėti. Tačiau tai palyginti nedidelė suma jei lygintume surekuperatoriumi kuris šios funkcijos neturėtų. Šis protingas vėdinimo būdas sumažina šilumos nuostolius daugiau nei per pusę neir patalpos nėra atšaldomos. Dėl to komfortą jaučia ir žmonės naudojantys patalpas. Rekuperatoriai optimaliai veikia tol ol lauke yra šilta +10 laipsnių, esant žemesnei temperatūrai į rekuperatorių patenkantis oras yra dozuojamas ir palaipsniui šildomas šilumokaityje. Šis procesas yra automatinis, vėdinimą galima reguliuoti, nenaudoti naktimis kai temperatūra žemiau nulio. Šių rekuperatorių trukumas tai, kad dėl didelių temperatūrų skirtumo jie rasoja ir susidaro kondensatas kurį reikia nutekinti per žarnelę ar vamzdelį. Be to, prie žemų temperatūrų toks rekuperatorius naudoja beveik vien tik elektros energiją.

Rotacinis

Pažangesnis rekuperatorius yra rotacinis. Jo esmė ta kad šiltas ir šaltas oras sąveikauja tarpusavyje labai lėtai, be to jie sugrąžina daugiau šilumo atgal į patalpas nei plokšteliniais. Rotacinis rekuperatorius neužšala ir jame nesikaupia kondensatas todėl aptarnavimas kelia mažiau rūpesčių.

Geriausias – kryžminio srauto

Šiuo metu Lietuvoje populiariausi kryžminio srauto rekuperatoriai. Pagrindinis jų privalumas – efektyvumas, teikiama kad jie grąžina iki 95 proc. šilumos. Taigi, elektros energijos reikia labai minimaliai. Dėl protingo šilumokaičio plokštelių išdėstymo kuriame oras turi nueiti ilgą kelią ir dėl to perduoda šilumą geriau įeinančiam oro srautui. Plokštelėse yra integruotos tarpinės yrių dėka dalis drėgmės perduodama įeinančiam orui taip suvienodinami ne tik temperatūriniai skirtumai bet ir drėgmės lygis.

Oro filtravimas

Rekuperatoriuje atliekamas oro valymas. Nors pagal sveikatos specialistų rekomendacijas patalpas turėtume vėdinti taip kad per valandą pasikeistų beveik visas patalpos oras, realiomis sąlygomis to nepavyksta padaryti. Šia problemą išsprendžia rekuperatoriuje įmontuoti keičiami kietųjų dalelių ir antibakteriniai dulkių filtrai.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *