Kaip palaikyti gerą burnos higieną?

pagal | 2021-02-11

Gera burnos higiena padeda išvengti įvairių dantų problemų, tokių kaip dantų ėduonis, dantenų ligos ir net dantų erozija. Nors dantų valymas ryte ir prieš miegą yra puiki pradžia, tačiau norint, kad dantų priežiūra būtų išties efektyvi, reikia šiek tiek daugiau. Štai keletas lengvų burnos higienos patarimų, kurie padės išlaikyti dantų sveikatą ir neprarasti baltos šypsenos spindesio.

Teisinga dantų valymo technika

Kaip visi žinome, būtina valyti dantis bent du kartus per dieną – po pusryčių ryte ir prieš miegą vakare. Praleiskite mažiausiai 2 minutes valydami dantis, užtikrindami, kad būtų išvalytos visos vietos – kiekvieno danties vidus, išorė ir kramtomieji paviršiai. Svarbiausia yra nukreipti dantų šepetėlio šerelius tiesiai į dantenų liniją, o ne į danties viršų, nes čia pradeda formuotis apnašos. Švelniai sukdami judinkite dantų šepetėlį, taip nuvalant kuo daugiau apnašų nuo dantenų.  

Paprastas ar elektrinis dantų šepetėlis?

Kai reikia rinktis tarp paprasto ir elektrinio dantų šepetėlio, specialistai neišskiria nei vieno. Tai yra asmeninis pasirinkimas – jie vienodai efektyviai pašalina apnašas ir nuvalo dantis, jei jie naudojami teisingai. Taip pat svarbu, jog tai būtų kokybiški šepetėliai. Laikui bėgant šereliai išsitrina ir susidėvi, todėl nepamirškite dantų šepetėlio ar šepetėlio galvutės keisti kas du-tris mėnesius.

Rinkdamiesi paprastą dantų šepetėlį, įsitikinkite, kad jis turi mažą galvutę, kad galėtumėte geriau pasiekti galinius dantis. Be to, minkšti šereliai masažuoja jūsų dantenas.

Įkraunamas elektrinis dantų šepetėlis tinka visoms amžiaus grupėms ir yra tikras išgelbėtojas mažiems vaikams. Vaikus traukia ryškios spalvos, o elektrinio dantų šepetėlio judesiai darbą atlieka efektyviai nevargindami mažų rankučių.

Nemažiau svarbu pasirinkti dantų pastą su fluoru. Fluoras padeda sukietėti dantų emaliui, sumažindamas ėduonies riziką. Pasirinkite mažo fluoro kiekį vaikams iki šešerių metų, naudodami tik mažą tepinėlį (maždaug ryžių grūdelio dydžio), kai jie yra jaunesni nei 3 metų, visiems vyresniems reikalingas maždaug žirnio dydžio dantų pastos kiekis išsivalyti dantis.

Tarpdančių valymas

Norint pašalinti apnašas tarp dantų, reikia valyti juos tarpdančių siūlu bent kartą per dieną, geriausia po dantų valymo. Lėtai, švelniu pjovimo judesiu tarp dantų paprasčiausiai paleiskite siūlą. Esama iš tarpdančių šepetėlių, jei tarpai tarp dantų yra šiek tiek didesni. Jei nesate tikri, kaip valyti tarp dantų, ar norite pagalbos, pasikonsultuokite su savo odontologu ar dantų higienistu.

Tinkamai maitinkitės

Stenkitės sumažinti ar visiškai atsisakyti saldaus maisto ir gazuotų gėrimų. Jie virsta rūgštimi burnoje ir gali ištirpinti mineralus dantų emalyje, sukeldami ėduonį(dėl ko atsiranda skylutės dantyse). Rūgštūs maisto produktai ir gėrimai taip pat gali sukelti dantų eroziją, tai ilgainiui sukelia dantų jautrumą, spalvos pasikeitimą ir įtrūkimus.

Norėdami apriboti rūgščių sąlytį su dantimis, valgykite sveiką ir subalansuotą mitybą. Pavyzdžiui, pusryčiams galite paskanauti traškių kruopų dribsnių, užpiltų mažai riebalų turinčiu jogurtu be cukraus ir su šviežiais vaisiais. Visą dieną ribokite rūgštinius gėrimus, tokius kaip gaivieji gėrimai, sportiniai gėrimai, energetiniai gėrimai, vynas ir net vaisių sultys – iš tikrųjų geriausia valgyti vaisius, o ne gerti vaisių sultis. Geriausi gėrimai yra mažiau rūgštūs – negazuotas vanduo, pienas ar arbata (be cukraus, žinoma).

Daugiau patarimų sveikiems dantims

Po kiekvieno valgio praskalaukite burną antiseptiniu burnos skalavimo skysčiu, kad neleistumėte kauptis  mikrobams, arba bent jau vandeniu nuplaukite maisto likučius. Kitas patarimas būtų valyti liežuvį, nes ant jo pilna bakterijų, kurios gali sukelti nemalonų kvapą. Nors vaistininkai gali rekomenduoti įsigyti specialių plastikinių liežuvio grandiklių, dantų šepetėlį galima naudoti taip pat efektyviai.

Nesigundykite gliaudyti riešutų, atplėšinėti plastikinių pakuočių ar net dantimis nuimti butelio kamštelių – yra pavojus nuskelti ar nulaužti dantį. Atminkite, kad dantis naudojame tik maistui kramtyti.

Reguliariai apsilankykite pas savo odontologą ir burnos higienistą profilaktiniam patikrinimui ir profesionaliai burnos higienai. Taip pat, užsiregistruokite apžiūrai jei pastebite kokių nors problemų, tokių kaip dantų skausmas ar dantenų kraujavimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *