Elektros kainą lemia ir politinė situacija

pagal | 2017-06-12

elektros kainaApie tai, kokia yra elektros kaina, galima daug diskutuoti. Jei ji mažėja, tai ir diskusija pozityvesnė. O ar žinote, kad kaina – ne taip paprastai nustatomas skaičius? Pasirodo, kad elektra tiekiama ne šiaip pigiau ar brangiau – galutiniai skaičiai nulemiami įvairių dalių.

Pirmiausia išskirtinos dvi sritys. Tai laisvoji rinka ir valstybės kontrolė. Šios dalys beveik tolygios. Pirmoji sudaro 45 procentus, o antroji – 55. Įdomu, kad elektros kaina kinta. Kaip minėjome, jai mažėjant diskusija tampa pozityvesnė. Juk visiems patinka, kai kas nors pinga. O kokios priežastys lemia pigimą?

Perdavimo pajėgumai. Tai svarbi priežastis, susijusi su sumomis. Atkreipiamas dėmesys ir į anglies emisijų leidimų kainas. Šioje temoje reikšmė teikiama ir pasaulinių energijos šaltinių kainoms (pavyzdžiui, nafta, dujos, anglis). Įtakos turi ir vieta – kokie vandens ištekliai, kokie perdavimo apribojimai, kokie elektrinės techninės priežiūros darbai vykdomi? Maža to, prisideda dar ir regioniniai veiksniai (tokie kaip hidrologinė situacija). Ką ir kalbėti apie pasaulinius veiksnius, netgi tokius kaip politiniai viražai.

Elektros energijos tiekimas yra atsakingas, su daugybe specifinių ypatybių susijęs procesas, todėl akivaizdu, kad elektros kaina yra rimtas matematinis iššūkis. Tai ne kokie bet kaip surašyti skaičiai ar kieno nors fantazijos vaisius. Ne. Elektros kaina yra nustatoma atsižvelgus į gausybę veiksnių, kurie nuolat turi įtakos pigimui ar brangimui.

Baltijos šalyse kaina labai priklauso ir nuo to, kokie skaičiai vyrauja elektros prekybos biržoje. Trumpai tariant, yra gerokai daugiau dalių, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Pradėjus domėtis rinkos situacija paaiškėja, kad čia nėra vietos stagnacijai, nes kaina kinta, ji nustatoma, bet tikrai ne dešimtmečiui ar kitam ilgesniam laikui. Orientuojamasi į daugybę aspektų, o tie aspektai dinamiški.

Taigi, kas iš pažiūros lyg ir paprasta, iš tiesų yra labai specifiška ir reikalauja puikiai išmanyti ne tik matematiką, bet ir daug kitų įvairių sričių. Ir nuolat galvoti, skaičiuoti, derinti, tikslinti. Dinamiškoje rinkoje dirbama su gausiais informacijos kiekiais.

Apžvelgus šią temą nereikia nė kartoti, kad vyrauja ne tiek ir mažai aspektų, turinčių įtakos elektros kainai. Net ir tokie faktoriai kaip politinė situacija vienaip ar kitaip koreguoja paslaugų skaitinę išraišką.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *