Balandžio 29 dieną Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba kartu su Pasaulio banko atstovais Vilniuje surengė apvalaus stalo diskusiją „Vartotojų teisių apsauga ir finansinio raštingumo diagnostinė apžvalga Lietuvoje“.
Pasaulio bankas, siekdamas išanalizuoti problemas ir priežastis, susijusias su vartotojų informavimu apie finansines paslaugas, 2009 metais Lietuvoje įgyvendino projektą, kurio metu buvo siekiama įvertinti finansinių paslaugų reguliavimą, didinti vartotojų pasitikėjimą finansinių paslaugų teikėjais, skatinti naudojimąsi finansinėmis paslaugomis bei užtikrinti finansinio sektoriaus plėtrą.
Pristatydama tyrimo išvadas Pasaulio banko regioninė atstovė, atsakinga už vartotojų apsaugą Europoje ir Centrinėje Azijoje Sue Rutledge pažymėjo, kad 2008 metais prasidėjusi finansų krizė akivaizdžiai parodė, kad daugelis finansinių paslaugų vartotojų stokoja elementarių žinių. Pastaraisiais metais Lietuvoje namų ūkių skolinimasis padidėjo 72 procentais. Būsto paskolos nuo beveik nulinio lygio 1995 m. iki 2007 m. pabaigos išaugo maždaug iki 20 procentų bendrojo vidaus produkto – tai vienas iš didžiausių rodiklių tarp naujųjų ES valstybių narių. Padidėjo nedideles pajamas gaunančių namų ūkių, kurie turi būsto paskolų Apžvalgoje pažymima , kad tikėdami laisvosios rinkos privalumais žmonės ėmė būsto bei vartojamąsias paskolas, nepakankamai įvertindami galimas rizikas, todėl pastaruoju metu daugėjo vartotojų negalinčių laiku įvykdyti prisiimtus finansinius įsipareigojimus.
Besikreipiantys į vartotojų teises ginančias institucijas vartotojai dažniausiai skundžiasi, kad jie nesupranta pasirašytų su bankais sutarčių turinio, kad bankai su jais elgiasi nesąžiningai ir neteisingai arba jiems neaišku kodėl bankai atsisako suteikti paskolą. Todėl daroma išvada, kad būtina toliau tobulinti vartotojų teisių apsaugą ir finansinį raštingumą.
Ekspertų teigimu pirmajame etape Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba turėtų perimti atsakomybę už vartotojų apsaugą visose finansinių paslaugų srityse, išskyrus draudimą, o kitame etape Tarnyba turėtų išplėsti savo įgaliojimus, kurie apimtų vartotojų teisių apsaugos kontrolę visose finansų sektoriaus srityse, įskaitant ir draudimo sektorių. Pasaulio banko ekspertų rekomendacijose taip pat siūloma pakeisti teisės aktus, kad Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba turėtų įgaliojimus priimti sprendimus, privalomus pažeidusioms vartotojų teises finansų įstaigoms ir skirti joms baudas. Ekspertų nuomone, siekiant sustiprinti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos statusą, būtų tikslinga nustatyti, kad ji būtų atskaitinga Lietuvos Respublikos Vyriausybei arba Seimui.
Diskusijoje dalyvavę valstybės institucijų, vartotojų asociacijų, finansų įstaigų atstovai, nepriklausomi ekspertai pateikė siūlymus dėl finansinių paslaugų teisinio reguliavimo, neteisminio ginčų nagrinėjimo tobulinimo, vartotojų švietimo, ypač finansinių paslaugų srityje, gerinimo.