Apskričių reforma: pirmieji žingsniai sutaupys šimtus milijonų litų

pagal | 2010-01-14

Vidaus reikalų ministerija (VRM) parengė jau įpusėjusios apskričių viršininkų administracijų reformos ataskaitą. „Manau, startavome sėkmingai, – teigia vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis. – Pirmasis etapas įveiktas – Vyriausybei pateikti reikalingi teisės aktai, institucijos pasidalijo funkcijas. Aiškėja, kiek bus sutaupoma, taip pat matosi, kiek mažės biurokratinis aparatas. Aišku, reikės šiek tiek laiko, kad viskas pradėtų funkcionuoti sklandžiai, tačiau manau, kad žmonės naudą pajus jau šių metų pabaigoje“.

Keičiant atitinkamus įstatymus, iš apskričių viršininkų administracijoms priskirtų 88 funkcijų naikinamos 58, 10 funkcijų perduodama savivaldybėms, likusios – ministerijoms ir įstaigoms prie ministerijų. „Vykdomi pokyčiai valstybei jau leido regimai sutaupyti: praėjusiais metais apskričių viršininkų įsteigtoms įstaigoms ir vykdomoms programoms finansuoti buvo skirta beveik 712 milijonų litų, o šių metų pirmąjį pusmetį skirta kiek per 223 milijonų litų. Tai beveik 37 procentais mažiau negu buvo skirta 2009 metų I pusmetį“, – teigia vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis. Pasak ministro, pertvarka mažina ir valstybės biudžeto išlaidas darbo užmokesčiui – per praėjusius metus užimtų pareigybių skaičius apskričių viršininkų administracijose sumažėjo 891 pareigybe. Daugiausia pareigybių buvo mažinama apskričių viršininkų administracijų žemės tvarkymo ir administravimo funkcijoms vykdyti. Taip pat numatyta, kad apskričių viršininkų perduodamas funkcijas kitose institucijose vykdys mažesnis nei iki šiol darbuotojų skaičius: iš 2009 m. sausio 1 d. apskričių viršininkų administracijose buvusių 2378 pareigybių, valstybės institucijoms perduotas funkcijas turėtų vykdyti apie 1120 valstybės tarnautojų. Baigus reformą, vien dėl sumažėjusio valstybės tarnautojų skaičiaus per metus bus sutaupoma apie 30 mln. litų valstybės biudžeto lėšų.

Įgyvendinus jau priimtus pilotinius įstatymus, apskričių viršininkų vykdytos statybos, teritorijų planavimo valstybinės priežiūros funkcijos ir 204 pareigybės, reikalingos joms užtikrinti, nuo šių metų sausio 1 d. perduotos Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos,

Civilinės saugos funkcijos perduotos Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie VRM. „Pastarasis sprendimas leido apskričių viršininkų administracijose panaikinti 125 civilinės saugos specialistų pareigybes. Ši funkcija Civilinės saugos įstatymu deleguota Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie VRM. Tam, kad tinkamai ją atliktume ir užtikrintume visuomenės saugumą, departamentui pavaldžiose įstaigose bus įsteigtos 59 civilinės saugos pareigybės. Kadangi pareigybių panaikinta daugiau nei bus steigiama, sutaupysime šiek tiek biudžeto lėšų“, – patikino ministras.

VRM iš apskričių viršininkų administracijų taip pat planuoja perimti 38-48 pareigybes nacionalinei regioninės plėtros funkcijai vykdyti, taip sumažindama jų skaičių nuo dabar esamų 76 pareigybių. Atitinkamoms funkcijoms vykdyti Sveikatos apsaugos ir darbo ministerija iš šiuo metu esančių 38 pareigybių perims 10 pareigybių, Švietimo ir mokslo ministerija – 35 iš esamų 86 pareigybių, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) – pusę iš esančių 8 pareigybių, Sveikatos apsaugos ministerija ir teritorinės ligonių kasos – 8 iš 15 pareigybių, Kultūros ministerija – 3 pareigybes iš esamų 16, Ūkio ministerija perims 1 pareigybę iš esamų 16.

Iš 941 pareigybės žemės tvarkymo ir administravimo funkcijai vykdyti Nacionalinė žemės tarnyba prie ŽŪM perims 744 pareigybes, paslaugų kokybei užtikrinti savivaldybėms siūloma šiai funkcijai įsteigti dar 191 pareigybę. Mobilizacijos departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos perims 4 pareigybes (šiuo metu yra 13).

Rengiantis reformai buvo numatyta pakeisti per tūkstantį teisės aktų – įstatymų, Vyriausybės nutarimų bei kitų tarpžinybinių teisės aktų. Pasak ministro R. Palaičio, šioje srityje jau nemažai nuveikta: iš 82 keistinų įstatymų Vyriausybei jau pateiktas 81 atitinkamas įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kuriuose nustatoma, kaip bus perskirstomos ar panaikinamos šiuo metu apskričių viršininkų vykdomos funkcijos. Iš jų 54 projektai jau pateikti Seimui. „Vidaus reikalų ministerija parengė ir Vyriausybei pateikė 9 įstatymų projektus, 8 iš jų jau pateikti Seimui. Artimiausiu metu Vyriausybė taip pat apsispręs, kaip bus įgyvendinama regioninė plėtra“, – teigia R. Palaitis.

Taip pat keičiamas apskričių viršininkų įsteigtų įstaigų ir organizacijų pavaldumas: iš 243 įstaigų ir organizacijų, 8 siūloma naikinti, 128 perduoti savivaldybėms, 62 perduoti ministerijoms ir įstaigoms prie jų. Šešiolikoje organizacijų siūloma atsisakyti dalininko teisių, vieną – akcionuoti ir turtą privatizuoti. Dėl sveikatos priežiūros įstaigų tinklo optimizavimo dar sprendžiamas 28 įstaigų perdavimo klausimas.

„Apskrities viršininko institucijos reformą pradėjome atsižvelgdami į tai, jog per visą savo gyvavimo laikotarpį ji tebuvo tik tarpinė valdžios grandis, kuriai taip ir nepavyko realizuoti jai iškeltų tikslų. Be to, šiai institucijai dalis funkcijų buvo priskirta dirbtinai, dalis – tampa nebeaktualiomis plečiantis informacinių technologijų galimybėms arba baigiamos įgyvendinti, tarkime, žemės reforma atkuriant nuosavybės teises, – teigia ministras. – Buvome ir esame įsitikinę, jog šio neefektyvaus perteklinio valstybės administravimo vieneto likvidavimas gyventojams palengvins administracinę naštą, sumažins biudžeto išlaidas valdymo aparatui bei pagerins verslo ir jo plėtros sąlygas. Tai reiškia, jog visais savo veiksmais siekiame naudos tiek žmogui, tiek valstybei“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *