Apibrėžtos Lukiškių aikštės teritorijos ribos ir patvirtintos vertingosios savybės

pagal | 2010-01-27

Š.m. sausio 19 d. Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba apibrėžė Lukiškių aikštės teritorijos ribas ir patvirtinto vertingąsias savybes. Lukiškių aikštei, kurios teritorija apima 38304 kv.m. plotą, buvo suteikta nacionalinio lygmens apsauga. Pagrindinis faktas nulėmęs tokį sprendimą buvo tas, kad, 1863-1864 m. Lietuvoje ir Lenkijoje įvykusio sukilimo prieš carinės Rusijos priespaudą metu, Lukiškių aikštėje viešai įvykdyti mirties nuosprendžiai 21 sukilimo dalyviui. O rusvo granito lenta su iškalta data „1863“ sukilimo prieš carinį jungą dalyviams atminti, priskirta prie svarbiausių Lukiškių aikštės vertybių. Ji buvo įrengta 1920 m. Lukiškių aikštės viduryje.

Taip pat saugotini 6 mediniai suolai su atramomis ir trejomis plastiškai lenktomis ketaus kojomis bei 10 dekoratyvinių raudono granito ir ketaus šviestuvų. Ši prestižinė aikštė išsiskiria ir savo želdynais – perimetriniu apželdinimu liepų eilėmis.

Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos nariai prie vertingųjų savybių priskyrė ir šios aikštės trapecijos formos planą, apibrėžtą gretutinių gatvių: Gedimino prospekto, J.Tumo-Vaižganto, Vasario 16-iosiosir Lukiškių g.

Pažymėtina, kad Lukiškių aikštės kultūriniame sluoksnyje (iki 2,85 m. storio) aptikti XVI a.-XVIII a.pr. archeologiniai radiniai. 1992 m. ir 2004 m. Lukiškių aikštėje ištirtas 205 kv.m. plotas, 2006 m. tyrinėtas apie 7000 kv.m. plotas.

Lukiškių aikšė įeina į vietinės reikšmės urbanistikos paminklo UV 70 teritoriją.

Pasak Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu sudarytos Lukiškių aikštės sutvarkymo ir Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo komisijos nario Algimanto Degučio, 2010 m. bus organizuojamas Lukiškių aikštės sutvarkymo projektinių pasiūlymų konkursas. Planuojama sutvarkyti Lukiškių aikštę, numatant aikštės valstybinę, reprezentacinę, memorialinę ir visuomeninę funkcijas. Viena svarbiausių Vilniaus miesto aikščių įsivaizduojama ne tik kaip miestelėnų ramaus poilsio vieta. Lukiškių aikštėje planuojama numatyti vietą, kurioje bus įamžintas kovotojų už Lietuvos laisvę atminimas.

Kultūros paveldo departamento pavaduotojas Algimantas Degutis taip pat minėjo, kad netolimoje ateityje bus skelbiamas ir Lietuvos Laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje meninės idėjos projekto konkursas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *