Pastaruoju metu Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba sulaukia nemažai žmonių klausimų apie lietuvių galimybes įvaikinti vaikus iš Haičio, nukentėjusio nuo žemės drebėjimo.
Tarptautinės organizacijos pabrėžia, kad šiuo metu Haityje tarptautinis įvaikinimas galimas tik tuo atveju, jei sprendimas įvaikinti jau buvo priimtas iki žemės drebėjimo ir vaikui tereikia išvykti iš šalies arba vaikas buvo pripažintas galimu įvaikinti ir suporuotas su būsimųjų įtėvių šeima iki žemės drebėjimo.
Turi būti vengiama priimti skubotus sprendimus ir įkurdinti vaikus būsimųjų įtėvių šeimose, jei nėra tinkamai įvykdytos kitos įvaikinimo saugumą užtikrinančios procedūros. Svarbu nustatyti, ar vaikas galimas įvaikinti ir nėra tėvų ar kitų šeimos narių, galinčių juo tinkamai pasirūpinti, bei ar būsimieji įtėviai yra tinkamai pasirengę įvaikinti ir turi visus reikalingus leidimus įvaikinti bei įkurdinti vaiką savo šalyje.
Pagrindinis tikslas, kurio šiandien turėtų siekti visi pasaulio, o taip pat ir Lietuvos, gyventojai, yra padėti Haičio žmonėms, kad jie galėtų išgyventi ir pasirūpinti savo vaikais, užtikrinti geresnę mažųjų apsaugą, padėti rasti jų artimuosius. Net vaikų evakuacija iš šalies, kuri tam tikrais atvejais galbūt geriausiai galėtų apsaugoti vaikus, negali būti tapatinama su tarptautiniu įvaikinimu.
Stichinės nelaimės nusiaubtoje šalyje gyvena apie 4 milijonus vaikų, kurie sudaro 46 procentus visų Haičio gyventojų. Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos, kurios dalyvė yra ir Haitis, principai, įtvirtina vaiko teisę į saugią aplinką ir šeimos ryšius. Tarptautinės organizacijos įspėja, kad įvykusios didelės katastrofos, įnešusios sumaištį visoje šalyje, gali sąlygoti vaikų ligas, pardavimą, seksualinį išnaudojimą ir sunkias jų emocines traumas.
„Nors Lietuvos Respublikos įstatymai numato galimybę Lietuvos Respublikos piliečiams įvaikinti užsienyje, bet svarbu pabrėžti, kad mūsų šalies, kurioje vis dar nemažai galimų įvaikinti vaikų auga vaikų globos institucijose, gyventojai turėtų pirmiausiai siekti, kad būtų užtikrinta šių vaikų gerovė ir teisė augti šeimoje, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Odeta Tarvydienė. – Svetur norinčios įvaikinti lietuvių šeimos visų pirma turi būti pripažintos tinkamomis įvaikinti vaiką užsienyje bei gauti šalies, iš kurios ketinama įvaikinti, pritarimą leisti jiems pradėti įvaikinimo procedūrą.“