Viešosiose bibliotekose – beveik pusantro šimto tūkstančių naujų leidinių

pagal | 2010-02-02

Praėjusiais metais viešųjų bibliotekų lankytojams naudotis nupirkta 149 tūkstančiai naujų dokumentų – spaudinių, vaizdo ir garso, elektroninių bei kitų dokumentų.

Iš valstybės biudžeto 2009 metais apskričių ir savivaldybių viešosioms bibliotekoms dokumentų fondams atnaujinti buvo skirta daugiau kaip 3,2 mln. Lt, dar apie 2,7 mln. Lt viešosios bibliotekos gavo iš savivaldybių biudžetų, projektų ir rėmėjų. Beveik visos savivaldybių skiriamos lėšos naudojamos laikraščių ir žurnalų prenumeratai bibliotekose, nes valstybės biudžeto lėšų tam neskiriama. Savivaldybių, kurių administracijos finansuoja ne tik spaudos prenumeratą, gyventojai paprastai vietinėje bibliotekoje randa daugiau naujų knygų, turi geresnes sąlygas šviestis, ieškoti ir gauti studijoms, profesiniam ar kasdieniam gyvenimui reikalingos informacijos. Tarp tokių savivaldybių galima paminėti Klaipėdos, Alytaus bei Panevėžio miestų, Utenos, Kazlų Rūdos, Elektrėnų, Ignalinos, Jonavos, Palangos, Šakių, Kretingos, Molėtų, Skuodo ir Kaišiadorių rajonų savivaldybes.

Toliau lentelėje pateikiami duomenys apie 2006-2009 metų valstybės finansavimo dokumentams įsigyti viešosiose bibliotekose kaitą ir įsigyjamų dokumentų kainos augimą.

Grožinė literatūra ir kalbotyros leidiniai sudaro 74 proc. visų įsigyjamų dokumentų viešosiose bibliotekose (2008 m. – 70 proc.), 12,8 proc. – visuomenės ir taikomųjų mokslų knygos (13,2 proc.), beveik 8,3 proc. – meno, fotografijos, religijos, filosofijos ir psichologijos leidiniai (2008 m. – 10 proc.), 2,7 proc. – geografijos, biografijų ir istorijos dokumentai (2008 m. – 3 proc.). Praėjusiais metais bibliotekos šiek tiek daugiau įsigijo bendrosios informacijos ir kompiuterijos leidinių vienetų, kurie sudarė 3 proc. visų naujų leidinių. 2008 metais tokių leidinių buvo nupirkta 2,8 proc. Išlieka stabili tendencija, jog trečdalis viešosiose bibliotekose nuperkamų knygų yra skirtos vaikams.

Kaip ir kasmet, 2009 m. bibliotekos daugiausia dokumentų pirko dokumentų lietuvių kalba – 94 proc. Spaudiniai (ant popieriaus) sudaro didžiąją dalį bibliotekas papildančių naujovių, 2 proc. – vaizdo ir garso dokumentai, mažiau nei 1 proc. – elektroniniai dokumentai.

Kultūros ministerija centralizuotai duomenų bazių prenumeratai bibliotekose skyrė 296,9 tūkstančių Lt, todėl viešosios bibliotekos gali gyventojams suteikti prieigą prie lietuviškos teisinės informacijos INFOLEX. Praktika duomenų bazės ir užsienio duomenų bazių anglų kalba – Oxford Reference Online – Premium Collection (Oxford University Press leidyklos anglų kalbos aiškinamieji žodynai, žinynai, iliustruotos enciklopedijos) Oxford Art Online (Oxford University Press leidiniai ir informacija apie meną), Oxford Music Online (Oxford University Press leidiniai ir informacija apie muziką).

2010 metams planuojama naujiems dokumentams ir centralizuotai duomenų bazių prenumeratai viešosiose bibliotekose iš valstybės biudžeto numatyta skirti apie 2,5 mln. Lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *