Vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčiai

pagal | 2010-01-11

Statistikos departamentas praneša, kad 2009 m. gruodžio mėn. metinė infliacija (2009 m. gruodžio mėn., palyginti su 2008 m. gruodžio mėn.) sudarė 1,3 procento ir buvo 7,2 procentinio punkto mažesnė nei 2008 m. (2008 m. gruodžio mėn., palyginti su 2007 m. gruodžio mėn., infliacija sudarė 8,5 procento).

2009 m. sausio mėn. buvo užfiksuotas didžiausias – 2,7 procento – mėnesinis vartojimo prekių ir paslaugų kainų padidėjimas; balandžio, gegužės, birželio, liepos, rugpjūčio, spalio ir gruodžio mėn. kainos mažėjo.

Metinės infliacijos lygį daugiausia lėmė per 2009 metus 21,7 procento pabrangę alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai, 10,5 procento – transporto grupės, 14,4 – sveikatos priežiūros grupės prekės ir paslaugos ir 4,4 procento atpigę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 5,6 – būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos, 8,3 procento – drabužiai ir avalynė.

Vartojimo prekės per metus pabrango 0,9, paslaugos – 2,4 procento.

2009 m. vidutinė metinė infliacija (2009 m., palyginti su 2008 m.) sudarė 4,5 procento.

2009 m. gruodžio mėn., palyginti su lapkričio mėn., vartojimo prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,3 procento.

2009 m. gruodžio mėn., palyginti su lapkričio mėn., bendrajam vartotojų kainų pokyčiui didžiausią įtaką turėjo 2,3 procento atpigę drabužiai ir avalynė, 0,4 – maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 0,7 – būsto apstatymo, namų apyvokos įrangos ir kasdienės būsto priežiūros grupės prekės ir paslaugos ir po 0,4 procento pabrangę alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai ir poilsio ir kultūros grupės prekės ir paslaugos.

Vartojimo prekių kainos per minėtąjį laikotarpį sumažėjo 0,5 procento, paslaugų – padidėjo 0,1 procento.

Drabužių ir avalynės mėnesiniam kainų pokyčiui įtaką darė dėl nuolaidų 2 procentais sumažėjusios drabužių ir 3,1 procento – avalynės kainos.

Didžiausią įtaką maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainų pokyčiui turėjo po 1 procentą atpigusi mėsa ir jos produktai, duona ir grūdų produktai, 2,2 procento – kava, arbatžolės, kakava, 1,2 – žuvys ir jų produktai ir 0,8 procento pabrangęs pienas ir jo produktai, sūris, kiaušiniai, 2,1 – sviestas, aliejus ir riebalai. Šviežios daržovės pabrango 6 procentais, iš jų daugiausia – vaisinės daržovės (agurkai, pomidorai, saldžiosios paprikos) – 9,9 procento. Atpigo šakniavaisiai (morkos, burokėliai) – 6,7 procento.

Būsto apstatymo, namų apyvokos įrangos ir kasdienės būsto priežiūros grupės prekių ir paslaugų kainų pokytį labiausiai paveikė po 1 procentą atpigę baldai ir būsto apstatymo reikmenys, namų ūkio valymo ir priežiūros priemonės, 0,6 procento – elektriniai ir neelektriniai pagrindiniai namų ūkio prietaisai.

Alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kainų padidėjimą nulėmė 2,8 procento pabrangę tabako gaminiai. Spirituoti gėrimai atpigo 1,3, alus – 1,8, vynas ir vyno produkcija – 0,6 procento.

Poilsio ir kultūros grupės prekių ir paslaugų kainų padidėjimą lėmė 2,8 procento pabrangusios atostogų išvykos, 4 procentais – gėlės. Duomenų apdorojimo įrenginiai atpigo 1,4 procento, vaizdo aparatūra – 2 procentais, žaislai – 1,7 procento.

Iš kitų prekių ir paslaugų, turėjusių didelės įtakos bendrajam vartotojų kainų pokyčiui, galima paminėti 1,3 procento atpigusį benziną, 1,2 – judriojo telefono ryšio paslaugas, 1,9 – būsto priežiūros ir remonto medžiagas, 2,7 – būsto nuomos paslaugas, 1,6 – kosmetikos priemones, 1,2 – dyzelinius degalus, 0,8 – suskystintas dujas maistui gaminti ir 1,7 procento pabrangusį karštą vandenį ir centralizuotai tiekiamą šilumą, 8,6 – keleivinio oro transporto paslaugas, 0,9 – suskystintas automobilines dujas, 1,4 –sanatorijų paslaugas.

Infliacija – piniginio vieneto perkamosios galios mažėjimas, pasireiškiantis ilgalaikiu vidutinio bendrojo kainų lygio kilimu.

Metinė infliacija – vidutinio kainų lygio santykinis pokytis tarp ataskaitinio mėnesio ir praėjusių metų atitinkamo mėnesio.

Vidutinė metinė infliacija – dvylikos paskutinių mėnesių ir atitinkamų ankstesnių dvylikos mėnesių vidutinio kainų lygio santykinis pokytis.

COICOP – Individualaus vartojimo išlaidų pagal paskirtį klasifikatorius (COICOP – Classification of Individual Consumption by Purpose).

Pranešimas spaudai apie 2010 m. sausio mėn. vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius bus skelbiamas 2010 m. vasario 12 d.

Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *