Tinklo darbą trikdo užtrukęs paraiškų vertinimas

pagal | 2010-01-15

Lietuvos žemės ūkio universitete (Kauno r.) vyko Lietuvos kaimo tinklo (Tinklo) Sekretoriato ir komitetų pirmininkų posėdis. Jame aptartas 2009 m. projektams įgyvendinti teiktų paraiškų vertinimas, komitetų pirmininkams pristatyti siūlomi Lietuvos kaimo tinklo įgyvendinimo taisyklių pakeitimai. Per metus kone dvigubai narių skaičiumi pagausėjusio Tinklo veiklą pastaruoju metu kompromituoja ir stabdo nepakankamai kokybiškas kai kurių Žemės ūkio rūmų darbuotojų darbas. Žemės ūkio ministerijos ir aktyvių Tinklo narių iniciatyva sparčiai vykusius parengiamuosius darbus įsisavinti Tinklui skirtą paramą uždelsė Žemės ūkio rūmų direktoriaus Remigijaus Urbono sudaryta ekspertų darbo grupė. Ji, vertindama Tinklo narių pateiktas paraiškas dėl 2009 m. projektų finansavimo, nepakankamai įsigilino į Tinklo veiksmų plano įgyvendinimo taisyklių nuostatas.

Lietuvos kaimo tinklas (Tinklas) finansuojamas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas“. Iki 2013 m. Tinklo veiklai – kaimo plėtros dalyviams rinkti, kaupti, skleisti gerą žemės ir maisto ūkių bei kaimo plėtros patirtį, sudaryti galimybę bendradarbiauti tarpusavyje (nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu) numatyti 24 mln. Lt. Pirmiesiems Tinklo veikloms metams (2009 m.) skirta 1 mln. Lt. Praėjusiais metais sulaukus 48 Tinklo narių projektinių pasiūlymų paaiškėjo, kad prašoma paramos suma gerokai viršija numatytą ir siekia 1,8 mln. Lt.

Žemės ūkio rūmams (ŽŪR) laimėjus Tinklo narių teiktų paraiškų vertinimo konkursą, iki gruodžio 18 d. tikėtasi sulaukti kvalifikuotų, remiantis Tinklo veiksmų plano įgyvendinimo taisyklėmis pagrįstų ekspertų išvadų. Vadovaujantis jomis ir projektų atrankos komiteto siūlymu, žemės ūkio ministras įsakymu jau sausį būtų patvirtinęs paramos gavėjų sąrašą. Tačiau Ministeriją pasiekė Tinklo narių nuogąstavimai ir nusiskundimai dėl netinkamo ŽŪR direktoriaus R. Urbono sudarytos ekspertų grupės darbo. Ministerijos specialistams susipažinus su paraiškų vertinimo rezultatais paaiškėjo, kad ekspertai Tinklo narių paraiškas vertino vadovaudamiesi ne visomis Tinklo veiksmų plano įgyvendinimo taisyklėse numatytomis nuostatomis.

Ir ministerijai, ir Tinklo nariams siekiant ES teikiamos paramos skirstymo aiškumo ir skaidrumo, į posėdį atvykęs žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius pasidžiaugė, kad Tinklo narių projektų vertinimo konkursą laimėjo ir paraiškas vertina ŽŪR, kurie būdami skėtine žemdirbių ir kaimo gyventojų organizacija geriausiai išmano kaimo specifiką ir poreikius. Deja, viceministrui teko konstatuoti, kad galimai dėl administravimo gebėjimų trūkumo ar vertintojų patirties stokos, klaidų nepavyko išvengti. Susirinkę Tinklo komitetų pirmininkai informuoti, kad ŽŪR direktorius R. Urbonas įpareigotas per dvi savaites pateikti kvalifikuotas ekspertų išvadas dėl paraiškų finansavimo pilnai vadovaujantis galiojančiomis Tinklo veiksmų plano įgyvendinimo taisyklėmis. Apgailestaudamas dėl užsitęsusio paraiškų vertinimo, viceministras M. Kuklierius susirinkusiuosius užtikrino, kad Ministerija ir toliau akylai stebės ES paramos skirstymo skaidrumą, prieinamumą, sieks reikalavimų jai gauti paprastinimo.

Nepaisant paraiškų vertinimo nesklandumų, Ministerija konstatuoja neatslūgstantį kaimo plėtros dalyvių susidomėjimą Tinklo veikla. 2009 m. kovą Tinklas jungė 85, o 2009 m. gruodyje – 130 narių.

Ketvirtadienį į posėdį susirinkusiems penkių komitetų pirmininkams pristatytas naujas Tinklo veiksmų programos įgyvendinimo taisyklių projektas, diskutuota apie 2010 m. veiklos prioritetus. Taigi jau artimiausiu metu pirmininkai žada kviesti savo komitetų narius į posėdžius aptarti šių metų veiklos gairių.

Nors konkreti suma antriesiems Tinklo veiklos metams dar nepatvirtinta, ją numatoma skirti kelis kartus didesnę nei pirmaisiais (2009 m.). Planuojama, kad nuo 5 tūkst. iki 10 tūkst. Lt šiais metais išaugs parama bendruomenėms ir savivaldybėms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *