Pasirodo, dambrelis nėra egzotiškas instrumentas „kažkur iš Šiaurės“ – lietuviai jį žino daugybę amžių. Susižavėjusi šiuo nepaprastu skambesiu, šiuolaikinio šokio kūrėja Erika Vizbaraitė kartu su muzikantu Žanu Leskausku ir kompozitore Rita Mačiliūnaite pavertė dambrelį svarbiu savo naujausio spektaklio „Kopėčios“ elementu.
„Jo garsas yra labai natūralus, artimas žmogaus balso tembrui. Man jis yra magiškas, labai daug transliuojantis. Spektaklio kompozitorė Rita Mačiliūnaitė dambrelį derina su elektronika, visuma skamba labai įdomiai“, – pasakoja E. Vizbaraitė. Spektaklio „Kopėčios“, sukurto Menų spaustuvės jaunųjų scenos menininkų programai „Atvira erdvė“, premjera vyks rugsėjo 29, 30 ir spalio 25 dienomis.
„Kopėčių“ sumanymas kilo iš apmąstymų apie etapus kiekvieno mūsų gyvenime, kuriuos reikia įveikti tam, kad eitum toliau. „Viskas turi pradžią ir pabaigą. Net mažiausius įvykius ar mintis galima suvokti kaip tam tikras pakopas. Kopėčių metafora man yra tarsi augimas, ėjimas link kažko, nuo taško iki taško, pokyčiai“, – savo kūrinio koncepciją aiškina spektaklio autorė.
Pasak E. Vizbaraitės, garsas ir judesys spektaklyje tarsi juda priešingomis kryptimis. Garso kelias – kilimas „kopėčiomis“ aukštyn. Judesio „kopėčios“ nukreiptos į vidų, savąjį „aš“.
Be „Kopėčių“, Menų spaustuvės jaunųjų scenos menininkų programoje šiais metais dalyvauja dar trys projektai: du teatro pastatymai, ir, pirmą kartą „Atviroje erdvėje“ – gatvės šokio spektaklis.
Airidos Gudaitės ir Lauryno Žakevičiaus spektaklis „Feel-link“ atvers naują erdvę tiek „Atviroje erdvėje“, tik visoje Menų spaustuvėje. Šių šokėjų ir choreografų dueto „kalba“ – gatvės šokiai (Abstract dance, Hip hop ir kt. technikos), kuria jie žada kalbėti apie dviejų žmonių jausmus.
Teatrinį „Atviros erdvės“ pastatymą kurs Jono Vaitkaus magistrantės Adelė Teresiūtė ir Gabrielė Malinauskaitė. Jos statys spektaklį britų dramaturgės Sarah Cane pjesės „Troškimas“ motyvais. Savo debiutą pristatys ir merginų kursiokai, taip pat J. Vaitkaus studentai – Juliaus Paškevičiaus pjesę „Ribos“ statys Tadas Montrimas.
Nuo 2003 m. programa „Atvira erdvė” kasmet paremia 2-7 projektus, publikai pristatyti iš viso 29 jaunųjų menininkų darbai: šokio, teatro spektakliai ir tarpdisciplininiai projektai.