Sausį vartotojų pasitikėjimo rodiklis padidėjo 5 procentiniais punktais

pagal | 2010-01-28

Statistikos departamentas praneša, kad vartotojų pasitikėjimo rodiklis 2010 m. sausio mėn. buvo minus 45. Palyginti su gruodžio mėn., jis padidėjo 5 procentiniais punktais.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklio didėjimą lėmė geresnės visų jo sudedamųjų dalių prognozės. Gyventojai optimistiškiau vertino šalies ekonomines perspektyvas: mažiau gyventojų prognozavo šalies ekonominės padėties blogėjimą ir didelį bedarbių skaičiaus augimą. Sumažėjo gyventojų, prognozuojančių savo namų ūkio finansinės padėties pablogėjimą ir visiškai nesitikinčių nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėn.

Sausio mėn. 3 procentai gyventojų teigė, kad namų ūkio finansinė padėtis per praėjusius metus pagerėjo, 63 – kad pablogėjo, o 34 procentai gyventojų manė, kad jų namų ūkio finansinė padėtis per metus nepasikeitė (gruodžio mėn. – atitinkamai 2, 67 ir 31 proc.). Vertindami tikėtinus savo šeimos finansinės padėties pokyčius per artimiausius 12 mėn., 9 procentai gyventojų nurodė, kad tikisi pagerėjimo, 55 – pablogėjimo (gruodžio mėn. – atitinkamai 8 ir 57 proc.). 32 procentai gyventojų manė, kad jų namų ūkio finansinė padėtis per artimiausius metus nesikeis.

Vertindami šalies ekonominę padėtį, 89 procentai gyventojų teigė, kad ekonominė padėtis per praėjusius metus pablogėjo, 1 procentas – kad pagerėjo, 9 procentai atsakė, kad padėtis nepasikeitė (gruodžio mėn. – atitinkamai 92, 1 ir 6 proc.).

Sausio mėn. 13 procentų gyventojų tikėjosi, kad šalies ekonominė padėtis per artimiausius 12 mėn. truputį pagerės, 58 procentai prognozavo pablogėjimą, 26 procentai teigė, kad padėtis išliks tokia pat (gruodžio mėn. – atitinkamai 10, 65 ir 22 proc.).

Bedarbių skaičiaus prognozės ateinantiems metams, palyginti su gruodžio mėn., tapo šiek tiek optimistiškesnės: gyventojų, prognozuojančių bedarbių skaičiaus didėjimą, dalis sumažėjo nedaug: nuo 90 iki 88 proc., tačiau iš jų prognozuojančių didelį bedarbių skaičiaus padidėjimą sumažėjo nuo 55 iki 44 proc.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis mieste ir kaime sausio mėn. skyrėsi: mieste jis buvo minus 44, kaime – minus 47. Palyginti su gruodžio mėn., mieste vartotojų pasitikėjimo rodiklis padidėjo 7, kaime – 2 procentiniais punktais. Miesto gyventojai optimistiškiau vertino tiek šalies ekonominės padėties, tiek namų ūkio finansinės padėties perspektyvas.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklio didėjimą kaime lėmė tai, kad sumažėjo gyventojų, prognozuojančių labai didelį bedarbių skaičiaus didėjimą ir šalies ekonominės padėties blogėjimą per artimiausius 12 mėn.

Per metus, palyginti su 2009 m. sausio mėn., kuomet vartotojų pasitikėjimo rodiklis buvo pats mažiausias nuo tyrimo pradžios (2001 m. gegužės mėn.), vartotojų pasitikėjimo rodiklis padidėjo 11 procentinių punktų. Rodiklio padidėjimą lėmė optimistiškesnė gyventojų nuomonė apie šalies ekonomikos perspektyvas. Gyventojų, prognozuojančių šalies ekonominės padėties pablogėjimą per artimiausius 12 mėn., sumažėjo nuo 80 iki 58 procentų, o prognozuojančių padėties pagerėjimą padaugėjo nuo 3 iki 13 procentų.

Per metus gyventojų, prognozuojančių bedarbių skaičiaus didėjimą, dalis sumažėjo nuo 95 iki 88 procentų, iš jų prognozuojančių didelį bedarbių skaičiaus padidėjimą sumažėjo nuo 62 iki 44 proc. Vartotojų pasitikėjimo rodiklio pasikeitimui įtakos turėjo ir optimistiškesnės nei prieš metus namų ūkio finansinės padėties prognozės. Gyventojų, manančių, kad namų ūkio finansinė padėtis per artimiausius 12 mėn. pablogės, dalis sumažėjo nuo 63 iki 55 procentų. Gyventojų nuomonė apie tikimybę bent kiek sutaupyti per ateinančius metus, palyginti su praėjusių metų sausio mėn., nepasikeitė.

Pranešimo priede pateikiami vartotojų pasitikėjimo rodiklio ir jo sudėtinių dalių (atsakymų į klausimus, naudojamus šiam rodikliui skaičiuoti) pokyčiai. ES šalių informaciją galima rasti Europos Komisijos interneto svetainėje. Europos Komisijos sausio mėn. pranešimas spaudai bus paskelbtas 2010 m. sausio 28 d. 12 val.

Vartotojų nuomonių tyrimą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga. Tyrimas atliekamas apklausiant 1200 atsitiktinai iš Lietuvos Respublikos gyventojų registro atrinktų respondentų. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis – tai teigiamų ir neigiamų atsakymų į 4 klausimus (apie namų ūkio finansinės padėties, šalies ekonominės padėties, bedarbių skaičiaus kitimą (su priešingu ženklu) ir tikimybę sutaupyti per artimiausius 12 mėn.) balansų aritmetinis vidurkis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *