Prezidentė sveikina Lietuvos sentikius pirmosios sentikių cerkvės Lietuvoje įkūrimo 300 metų Jubiliejaus proga

pagal | 2010-01-09

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Lietuvos sentikių bendruomenę pirmosios sentikių cerkvės Lietuvoje įkūrimo 300 metų Jubiliejaus proga.

„Gerbiamieji Lietuvos sentikiai,

Sveikindama Jus su iškilia istorine sukaktimi – pirmosios sentikių cerkvės Lietuvoje įkūrimo 300 metų proga – noriu pabrėžti tiek daug Lietuvai ir jos kultūrai davusios Jūsų religinės-etninės grupės neatsiejamumą nuo mūsų valstybės istorijos.

XVII a. pabaigoje Rusijos caro valdžios persekiojami sentikiai rado prieglobstį Lietuvoje, kurioje laisvai galėjo išpažinti savąjį tikėjimą, tęsti kultūrines tradicijas, gavo globą ir gynimą. Religinis pakantumas tuometinėje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybėje sentikiams suteikė galimybę ne tik išlikti, bet ir gyventi visavertį gyvenimą.

1923-iaisiais, baigiantis penktiesiems atkurtos Nepriklausomybės metams, Lietuvos valstybė ne tik pirmą kartą istorijoje pripažino sentikių religinę organizaciją, išleido jos veiklą reglamentuojančias ir autonomiją įtvirtinančias taisykles, bet ir suteikė jai finansinę paramą iš biudžeto.

Deja, 1940-aisiais Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, skaudi lemtis ištiko ir Lietuvos sentikius. Nemažai jų, kartu su lietuviais, lenkais, žydais buvo deportuota į Sibirą.

Jūsų bendruomenė, gyvendama Lietuvoje, išsaugojo ištikimybę tradiciniam sentikių pamaldumui ir savitam gyvensenos būdui. Į Lietuvą Jūs atvežėte ne tik unikalias tradicijas, bet ir ikonas, knygas senąja bažnytine slavų kalba ir ypatingą ženklinį -„kablinį” – giedojimą, kuris Lietuvos sentikių dėka išliko ne tik raštijos paminkluose, bet ir giedojimo praktikoje iki šių dienų.

Neužmiršdami savo etninių šaknų, Jūs parodėte ir didelį politinį brandumą, siedami save su Lietuva, gerbdami katalikų ir kitus tradicinius mūsų krašto tikėjimus. Jūsų bendruomenė, su visa mūsų tauta kartu iškentėjusi istorines negandas, persekiojimus, tremtis, yra neatsiejama ir labai reikšminga Lietuvos istorijos ir kultūros dalis.

Sveikinu visus Lietuvos sentikius ir tarptautinės programos „Kultūrų dialogas” Kalėdinio festivalio, kuriuo pradedama Sentikių bažnyčios 300 metų jubiliejaus programa, dalyvius su šv. Kalėdomis ir Naujaisiais metais. Linkiu Jums ir toliau taip pat sėkmingai puoselėti savo unikalias tradicijas, ugdyti abipusę toleranciją ir pagarbą, branginant tarpusavio pasitikėjimą mūsų Tėvynės Lietuvos labui.”

Prezidentės spaudos tarnyba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *