Lietuvos regionai. Kaip vystyti verslą juose?

pagal | 2015-06-04

Jau eilę metų Lietuvoje diskutuojama apie tai, kaip pritraukti investuotojų į regionus. Kaip pavyzdį galima paimti Šakių rajoną. Jame nemažai derlingos žemės, miškų tad šios srities atstovams išties yra ką veikti. Visgi, ne visi nori būti ūkininkais. Jaunimas išvyksta studijuoti į didesnius miestus ir įgiję įvairių sričių išsilavinimus. Kiek iš jų vėliau grįžta į savo kraštą gyventi ir dirbti? Vienetai.

Tokiame Lietuvos regione, kaip Šakiai, sunku įsivaizduoti, kokį būtų galima kurti verslą. Šiame mieste ir rajono gyventojų yra mažai, perkamoji gali nedidelė. Tad prekybininkai ir paslaugų teikėjai gyvena kukliai ir apie plėtrą savam krašte net nemąsto. Stengiasi šiaip ne taip išlaikyti savo smulkų versliuką ir tuo apsiriboja. Tokiame versle dažniausiai sukasi patys jo sumanytojai, retais atvejais pasamdydami vieną kitą darbuotoją.

Taigi, iš esmės Lietuvos regionuose situacijose yra tokia, jog jei nori turėti darbą, turi pats susikurti darbo vietą. Vidutinių ar didelių įmonių skaičius yra labai mažas. Atlyginimai taip pat yra kur kas mažesni nei didesniuose miestuose. Regionuose besidarbuojantys žmonės pagrinde uždirba minimalų atlyginimą. Kadangi maisto kainos, tiek didmiesčiuose, tiek ir provincijose yra panašios. Netgi galima pastebėti, jog mažuose miesteliuose neretai prekės brangesnės. Nedideli vietos prekybininkai perka produktus už didesnes kainas iš gamintojų ar perpardavinėtojų, tad ir antkainis gaunasi didesnis negu dideliuose prekybos tinkluose. Pastarieji parduoda kur kas daugiau, tad ir didmeninė kaina už kurią perka, jiems yra mažesnė.

Dėl paminėtų priežasčių didžioji dalis Lietuvos regionų gyventojų yra priversti skursti. Ekonomika mažesniuose rajonuose yra labai silpna. Verslas menkai vystomas. Ir nieko tame nuostabaus. Juk kaip vystyti jei valstybėje nėra sukurta jokia strategija, jokie mechanizmai. Nuolat kalbama apie ES paramą. Apie galimybes gauti investicijų iš fondų. Bet ar yra padaryta analizė kokį verslą regionai galėtų vystyti? Lietuvoje toks didelis bankrutuojančių įmonių skaičius. Ir tame nieko nuostabaus. Valstybė nėra linkusi ženkliau prisidėti prie regionų vystymo.

Mūsų nuomone, visų pirma savivaldybėse, o gal net ir seniūnijose, turėtų būti pareigybė atsakinga už verslo regione vystymą. Iniciatyvūs, verslūs žmonės turėtų būti nukreipiami tinkama linkme. Verslo pradžioje, pritraukiant investicijas yra būtina nuolatinė konsultacija. Kai bent tiek bus padaryta, galėsime tikėtis ženklesnio ekonomikos atsigavimo regionuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *