Lietuvos karių stovykloje Afganistane – nevyriausybinių organizacijų ir Goro provincijos donorų susitikimas

pagal | 2010-01-26

Sausio 20 d. Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG) stovykloje Čagčarane vyko konferencija „Nevyriausybinių organizacijų ir provincijoje dirbančių donorų bendradarbiavimas”. Renginį organizavo dešimtosios PAG tarnaujančių Lietuvos karių pamainos (PAG-10) Civilių ir karių bendradarbiavimo specialistai bei Lietuvos specialiosios misijos Afganistane darbuotojai. Konferencijoje dalyvavo Goro provincijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovai, PAG dirbantys Specialiosios misijos Afganistane atstovai, JAV, Japonijos diplomatai.

Bendradarbiavimo konferencija siekta informuoti provincijoje veikiančias nevyriausybines organizacijas apie finansavimui teikiamų projektinių pasiūlymų rengimo reikalavimus ir pasidalinti idėjomis, kaip būtų galima stiprinti bendradarbiavimą su vietos valdžios institucijomis.

Konferencijos dalyvius pasveikino Lietuvos specialiosios misijos vadovas ambasadorius Dainius Junevičius ir PAG-10 vadas pulkininkas Gedimas Macijauskas.

„Saugumui užtikrinti reikalingas ne tik noras, bet ir saugumo institucijos, o vystymui svarbu ne tik lėšos, bet ir visuomenės suvokimas, kaip jas efektyviai panaudoti, – sakė PAG-10 vadas plk. G. Macijauskas. – Konferencijos dalyviai yra labai svarbi tarptautinės bendruomenės sąsaja su vietos žmonėmis, todėl užsienio šalių ir nevyriausybinių organizacijų atstovų užduotis – perduoti afganistaniečių bendruomenėms žinias apie tarptautinės bendruomenės veiklą, skatinti supratimą apie kiekvieno žmogaus svarbą ir atsakomybę atkuriant savo kraštą.”

„Ši konferencija bus labai naudinga kuriant geresnę ateitį Afganistano Goro provincijoje, – kalbėjo SM vadovas Dainius Junevičius. – Kiekvienais metais vis didėja provincijos atkūrimui skirtų lėšų srautas, tačiau nepaprastai svarbu šiuos srautus panaudoti pačiais efektyviausiais būdais. Šis donorų susitikimas ir yra skirtas prie provincijos atkūrimo prisidedančioms organizacijoms ir institucijoms, kad jos galėtų ieškoti geriausių sprendimų”.

Konferencijoje PAG stovykloje apsilankė 26 nevyriausybinių organizacijų atstovai. Iš viso jų Goro provincijoje veikia daugiau nei trisdešimt. Be tarptautinei bendruomenei gerai žinomų, konferencijoje dalyvavo ir savo veiklą tik pradedančių organizacijų nariai, žiniasklaidos atstovai.

„Šis susitikimas nebuvo tik reikalavimų donorams pristatymas, jo metu siekėme pasiūlyti sprendimus, turėsiančius įtaką tolesniam jų darbui, – sakė mjr. Vaidas Šepkus, vienas konferencijos organizatorių. – Susitikimo metu buvo įvertinti Goro provincijoje šiuo metu įgyvendinami projektai, aptarta jų problematika. Ieškota pagrindinių kliūčių, kurias pašalinus, būtų galima užtikrinti efektyvesnį darbą”.

Diskusijoms skirtai renginio daliai vadovavęs Specialiosios misijos vadovo pavaduotojas Andrius Purvaneckas pasidžiaugė, kad ši konferencija provincijoje tapo bene pirmuoju renginiu, kuriame buvo išklausyti nevyriausybinių organizacijų pasiūlymai, kaip būtų galima gerinti bendradarbiavimą su vietos valdžios institucijomis. „Sunku pasakyti, kiek mūsų rekomendacijos pagerins įvairių organizacijų bendradarbiavimą provincijoje. Tačiau vien tai, kad sutarėme dėl galimų bendrų veiksmų, nuteikia optimistiškai – kitame seminare jau galėsime kalbėti, kiek pavyko įgyvendinti siūlymus ir ar jų įgyvendinimas pakeitė tarptautinės bendruomenės ir vietinių institucijų bendradarbiavimą” – sakė A. Purvaneckas.
PAG – bendra civilinė ir karinė misija, NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force – ISAF) dalis. Lietuvos vadovaujama PAG Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 m. vasarą. PAG stovykla įsikūrusi provincijos sostinėje Čagčarane. Pagrindinė misijos užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.

PAG, be maždaug 150 Lietuvos karių ir civilių, tarnauja ir dirba Danijos, Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kroatijos, Rumunijos ir Ukrainos kariai ir civiliai. Šiuo metu Afganistane tarnaujanti dešimtoji PAG Lietuvos karių pamaina suformuota Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dainavos apygardos 1-osios rinktinės pagrindu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *