JAV ekonomikos vadovai: A. Kubiliaus taupymo politika – teisinga

pagal | 2010-02-06

Lietuvos Vyriausybės biudžeto deficito mažinimo priemonės buvo būtinos ir davė gerus rezultatus – toks vertinimas skambėjo per Premjero Andriaus Kubiliaus pokalbius Vašingtone su Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomikos ir finansų vadovais.

Ketvirtadienį Federalinio rezervo banko (FED) būstinėje Ministras Pirmininkas susitiko su šio banko vadovu Benu Bernanke. Vėliau Baltuosiuose rūmuose jį priėmė įtakingas Prezidento Baracko Obamos patarėjas Lawrence‘as Summersas, Nacionalinės ūkio tarybos prie Prezidento direktorius. Dar vėliau Finansų ministerijoje A. Kubilių priėmė JAV iždo sekretorius Timothy F. Geitneris. Susitikimuose dalyvavo finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir Premjerą lydinti Lietuvos delegacija.
FED vadovas Benas Bernanke ir A. Kubilius aptarė pasaulinės ekonomikos būklę ir pasidalino mintimis apie krizės įveikimo strategiją. B. Bernanke teigiamai vertino griežto taupymo priemones, kurių pagalba Lietuvos Vyriausybė suvaldė krizę ir dabar gali tikėtis ūkio augimo. Kartu jis apgailestavo, kad ne visos Europos Sąjungos valstybės laikosi tokios pat nuoseklios biudžeto politikos, todėl prognozavo, kad visos Europos Sąjungos ūkio atsigavimas vėluos, palyginti su Azijos ir JAV ekonomikų atsigavimu. Pasak B. Bernanke, pasaulio ūkis atsigaus „skirtingais greičiais“. Jo nuomone, didžiausias iššūkis JAV ekonomikai – nedarbas, kuris išlieka aukštas, nors kai kurie pagrindiniai ūkio rodikliai jau rodo atsigavimą.
Pokalbyje su Lietuvos Premjeru Prezidento B. Obamos patarėjas L. Summersas taip pat prognozavo, jog pasaulio ūkio atsigavimas bus nevienalytis. Jo nuomone, Europos Sąjungos ūkio kreivė bus „L“ formos, JAV – „U“, o Azijos ūkis atsigaus greičiausiai ir atrodys kaip „V“ raidė.
Įtakingu laikomas JAV iždo sekretorius (finansų ministras) Timothy F. Geitneris negailėjo pagyrų griežtai biudžeto deficito mažinimo politikai, kurią vykdo A. Kubiliaus vadovaujama dešiniųjų vyriausybė. JAV ministras pasidžiaugė, jog jo šaliai pasisekė, kad jiems nereikėjo vykdyti panašios politikos dėl to, kad JAV doleris yra rezervinė viso pasaulio valiuta. Kartu T. F. Geitneris pažymėjo, kad Lietuva ir kitos Baltijos valstybės neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik griežtos taupymo politikos kursas. „Toks žingsnis Lietuvos Vyriausybei buvo sunkus, bet tai buvo – drąsus, atsakingas ir teisingas žingsnis. Žaviuosi tuo, ką jūsų Vyriausybė nuveikė praeitais metais“, – Premjerui A. Kubiliui pasakė JAV iždo sekretorius. Jis pažymėjo, kad kai kurioms kitoms ES valstybėms trūksta ryžto imtis griežtos fiskalinės politikos, todėl ES ūkis, skirtingai nuo Baltijos valstybių, atsigaus vėliau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *