Festivalis TARP – Klaipėdoje

pagal | 2011-10-24

Slem poetų kovos, stand-up komedijos pasirodymas, grupių „Sheep got waxed” ir „Kamanių šilelis“ koncertai, parodos pagal Šamano poeziją atidarymas – visa tai ir dar daugiau ateinantį savaitgalį Klaipėdai parodys į uostamiestį pagaliau atvykstantis festivalis TARP.

Skirtingas meno disciplinas apglėbianti festivalio TARP tema šiais metais – miesto šamanų regėjimai – visus naujo poetinio požiūrio ieškotojus kviečia naujai pažvelgti į poeziją, tekstams jungiantis su muzika, kinu, fotografija, gyvu kalbėjimu ir naujausiomis technologijomis. Spalio 7 dieną Vilniuje prasidėjęs festivalis, prieš pabaigdamas savo renginių maratoną, paskutinįjį spalio savaitgalį kartu su festivalio partneriu Klaipėdos kultūros komunikacijų centru uostamiesčio gyventojus kviečia į renginius.

Spalio 28 d.: „Ypatingas pasiūlymas…“ ir poezijos filmai

Poetas ir pogrindžio kultūros populiarintojas Mantas Gimžauskas (1976 m. – 2007 m.), draugų vadintas Šamanu, išsiskyrė gebėjimu jungti vaizdus ir tekstus dėmesį prikaustančiu būdu. Vieną iš Manto Gimžausko – Šamano eilėraščių – „Atigravitacinė Voruta“, prasidedantį žodžiais „YPATINGAS PASIŪLYMAS visiems poetams ir poetėms, kuriems raidės ir žodžiai nebekelia fizinio pasitenkinimo” būrys Lietuvos fotografų perteikė savo darbuose. Jie eksponuojami fotografo Dariaus Jurevičiaus kuruojamoje parodoje „Ypatingas pasiūlymas…“.
Festivalio TARP atidarymo dieną (spalio 7 d.) Vilniuje pradėjusi veikti paroda spalio 14 d. keliavusi į Kauną, klaipėdiečius išvysti „Antigravitacinės Vorutos“ interpretacijas fototekstuose kviečia jau ateinantį savaitgalį, spalio 28 d., 18 val., KKC kiemelyje.
Tą patį spalio penktadienį į Parodų rūmus klaipėdiškius kvies ir festivalio TARP organizuoto poetinių filmų pagal Birutės Pūkelevičiūtės poeziją konkurso darbai. Nuo 18.30 val. bus galima pamatyti įdomiausius konkursui atsiųstus poetinius filmus bei jų tarpe išvysti ir laureatų darbus.

Spalio 29 d.: Džiazas, folkas, stand-up comedy ir slem poezija

Paskutinį mėnesio šeštadienį TARP festivalis – mažiau lyriškas ir rafinuotas, labiau atviras, ir drąsus – pakvies į energijos tiek iš dalyvių, tiek iš atlikėjų reikalaujančius renginius klube „Tema“.
Programą 21 val. pradės slem poezijos varžybos, o nuo 22.30 ją tęs lietuviško folk atstovai „Kamanių šilelis“. Pagrindinis grupės duetas Mantas Zemleckas ir Kamilė Gudmonaitė leis išgirsti lietuvių muzikinėje padangėje išsiskiriančius, Skandinavija dvelkiančius kūrinius. Melodingumu, nuoširdumu ir ramybe žavintis duetas trumpam lietuviško folk muzikoje leis išgirsti naujus poetinius skambesius.
Nuo 23.30 val ramią atmosferą išjudins komiko Domo Raibio humoras. Standup komedijos Lietuvoje istorija prasidėjo 2008 – ųjų rugpjūtį, kai į „Humoro Klubą“ susibūrę komikai amerikietiškąją gyvų komedijos pasirodymų tradiciją ėmė skleisti ir įtvirtinti lietuviškuose baruose, muzikos klubuose, kultūros namų salėse, internete, televizijoje. Kelerius metus įvairias publikas kvatoti vertę susibūrusio kolektyvo nariai kartkarčiais surengdavo ir individualius stendapus. Vienas iš šių komikų – Domas Raibys, gimęs Švėkšnoje, gyvenantis sostinėje, stendup programoje „Lyriškai iškrypęs Raibys“ privers atsitokėti, pažvelgti į save iš šalies ir paklausti savęs – o gal tikrai yra iš ko pasijuokti?
Lygiai vidurnaktį sceną okupuos ir publiką kaitins laisvai improvizuojantys ir gerą energiją skleidžiantis trio „Sheep got Waxed“. Šis spontaniškai užgimęs muzikinis orga(ni)zmas, kurio pagrindinė varomoji jėga – improvizacija – tai energingi LMTA džiazo katedros studentai (esami ir buvę): saksofonininkas Simonas Šipavičius, būgnininkas Adas Gecevičius ir gitaristas Paulius Vaškas, nuo 2010 metų rudens beveik kasdien vakarus leidę studijoje, kol bendrų idėjų suvienyti galiausiai susijungė į muzikinę trijulę „Sheep got waxed“. Grupės nariai teigia: „Geriau įsiklausius galima išgirsti vaškuojamos avelės verksmą.“

Klaipėda – parodyk savo slem poetus!

Vienas ryškiausių viso festivalio TARP bei Klaipėdoje vykstančios programos akcentų – slem poezijos varžybos. Šeštadienio programą (29 d.) klube „Tema“ pradedančios Slem poezijos varžybos – tai Lietuvoje jau beveik du metus besiskleidžianti gyvai atliekamos poezijos tradicijos apraiška.
Aš nesu nei už, nei prieš. Aš suteikiu galimybę būti išgirstam“, – tokiu principu vadovaujasi slem poezija, kas mėnesį sostinėje vykstančių varžybų metu į svetingą sceną kviečianti visus, turinčius, ką pasakyti.
Amerikos kabokėliuose gimusi ir populiariu judėjimu tapusi slem poezija prieš pusantrų metų įsitvirtino ir Lietuvoje. Nors jos apraiškų mūsų šalyje buvo ir anksčiau, tačiau kiekvieną paskutinįjį mėnesio ketvirtadienį sostinėje rengiamos varžybos tik prieš metus pavirto augančio susidomėjimo sulaukiančia tradicija. Pradžioje slem scena sau vietą rado „Fluxus Ministerijoje“, vėliau įsikūrė „BIX“ bare. Iš čia varžybos kartais iškeliauja pasisvečiuoti į kitus miestus, įvairius festivalius, savo atstovą kasmet siunčią į tarptautinį Europos slemą.
Komiko Domo Raibio vedamos slem poezijos varžybos – tai gyva poezijos ir energijos iškrova, sujungianti atlikėjus ir publiką. Kaip viskas vyksta? Varžybose poetams dažniausiai yra taikomos trys pagrindinės taisyklės: galima skaityti tik savo darbus, negalima naudoti jokių specialių kostiumų, makiažo ar dekoracijų, vieno skaitymo trukmė – iki trijų minučių. Poetų pasirodymus vertina penkių narių komisija, sudaryta iš atsitiktine tvarka parinktų žiūrovų. Varžybos skirstomos į tris etapus: pirmajame pasirodo visi poetai, vėliau iškrenta mažiausiai taškų surinkusieji, kol galų gale pasibaigus paskutiniam etapui paskelbiami du daugiausiai taškų surinkę dalyviai. Finale visų žiūrovų simpatijos lemia, kas paskelbiamas nugalėtoju. Jam atisitenka pereinamoji simbolinė taurė – 10 litų.
Varžybų vedėjas Domas Raibys teigia: „Slemas yra poezija, kuri kalba čia ir dabar, ir kurią turi suprasti čia ir dabar. Tai taip pat gali būti ir tavo pirmas žingsnis į pažintį su literatūrą.“

Anot nuolatinio slem poezijos propaguotojo, varžybų dalyvio bei hip-hopo kultūros atstovo Žygimanto Kudirkos, paprastoje poezijoje žmogus tampa teksto tranzistoriumi, tai yra, išlaiko tokį tekstą, koks jis yra. O sleme raiška gali suteikti tekstui papildomo turinio, tekstas nėra vien pats savaime visas turinys. Išraiška – kaip papildomas prasminis lygmuo.
Slem poezijos scena atvira, todėl dalyvauti gali visi norintys. Į Klaipėdą atvykstantis poetinis festivalis TARP iki spalio 27 dienos kviečia registruotis visus, norinčiuosius atrasti ir parodyti savo slam poezijos gebėjimus ir spalio 29 d. sudalyvauti slam poezijos skaitymuose. Reikalavimai dalyviams: pasiruošti perskaityti ar pasakyti 3 ne ilgesnius kaip 3 minučių trukmės autorinius tekstus, scenoje nenaudoti jokių papildomų įrankių, kostiumų, scenografijos. Registracija adresu: aciukadrasote@gmail.com arba slam@tarpfest.lt .

Daugiau informacijos apie festivalį bei visą jo programą rasite tinklapyje www.tarpfest.lt.

Festivalio TARP renginiai Klaipėdoje:

spalio 28 d. (penktadienis)

KKC kiemelis (Bažnyčių g. 4), įėjimas nemokamas
18. 00 Parodos „Ypatingas pasiūlymas…“ atidarymas.
Paroda veiks iki lapkričio 14 d.

Parodų rūmai (Didžioji Vandens g. 2), įėjimas 4 Lt
18. 30 Konkursinės poezijos filmų programos peržiūra.

spalio 29 d. (šeštadienis)

TEMA (Liepų g. 74), įėjimas 10/15 Lt
21. 00 Slemas (dalyvių registracija el. paštu aciukadrasote@gmail.com arba slam@tarpfest.lt – dalyviai iš anksto užsiregistravę į renginį patenka nemokamai)
22. 30 „Kamanių šilelis“
23. 30 “Lyriškai iškrypęs Raibys”
00. 00 „Sheep got waxed“
01. 00 DJ Ana

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *