Europos paveldo dienos 2010

pagal | 2010-02-13

2010 m. rugsėjo 17-26 dienomis Lietuvoje vyks kasmetiniai Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ renginiai. Šiais metais pasirinkta tema „Šeima ir kultūros paveldas“ siekiama aktualizuoti iki šiol visuomenėje nepakankamai atpažįstamą dar Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais atsiradusių didikų giminių išlikusį kultūrinį palikimą, jo reikšmę Lietuvos kultūrai ir istorijai, atskleisti garsių giminių įnašą į pilietinių bei moralinių vertybių ir tapatumo formavimą tuometinėje visuomenėje: valstybingumo kūrimą, tapatumo ugdymą, teisinės sistemos formavimą, orumo išsaugojimą. Svarbu pažymėti, kad žymiausios LDK giminės buvo jungiamoji grandis LDK teritorijoje įtvirtinant europinį tapatumą politiniame, ekonominiame bei kultūriniame kontekste. Jų mecenatystės dėka buvo sukurta daug meno bei architektūros kūrinių, šiandien laikomų neatsiejama Lietuvos kultūros paveldo dalimi. Jas ir sieksime pristatyti Europos paveldo dienų renginių metu.

Neturėtų būti užmirštas ir XIX amžius ar tarpukario laikotarpis, palikęs kilmingųjų giminių iki šiol matomus veiklos pėdsakus statiniuose ar tuometinės visuomenės kultūriniame gyvenime.

Kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje ar net seniūnijoje šaukiasi prikeliamas iš užmaršties kunigaikščių, didikų ar bajorų giminių nekilnojamasis kultūros paveldas – funduotos bažnyčios ir vienuolynai, palivarkų pastatai ir jų liekanos, vietovėse įamžintos pavardės, mokymo įstaigos, net rūmų ansambliai su blizgiais parketais ar apleistais mezoninais. Dar kartą šaukiasi prisimenamas ar naujai atrandamas Tiškevičių, Oginskių, Giedraičių, Chrapovickių, Grinevičių, Pamarnackių, Komarų ir daugelio kitų giminių kultūrinis palikimas, jų puoselėtos tradicijos ir vertybės.

Atsigręžus į praeitį, natūraliai kyla klausimas, kiek giliai pažįstame savo šeimos tradicijas, išlikusį paveldą ir šeimos vertybes, perduodamas iš kartos į kartą. Juk kiekvieno iš mūsų pareiga pažinti savo šaknis ir tuo būdu kurti gyvosios istorijos, kultūros ir prasmingai, atsakingai naudojamo paveldo dabartį.

Europos paveldo dienų metu numatomi tradiciniai renginiai: kultūros paveldo objektų lankymai, pažintinės išvykos, viešosios paskaitos, dokumentinių filmų peržiūros bei parodos.

Renginius koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos kartu su miestų ir rajonų savivaldybėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *