Energetinės jungtys turi būti visos ES rūpestis

pagal | 2010-01-18

2010 m. sausio 14 – 16 d. Sevilijoje (Ispanija) energetikos ministras Arvydas Sekmokas dalyvavo Europos Sąjungos energetikos ministrų neformaliame susitikime. Šis susitikimas buvo skirtas aptarti Europos Sąjungos energetikos politikos veiksmų plano 2010-2014 m. pagrindinius elementus.

Europos Sąjungos valstybių narių ir Komisijos atstovams A.Sekmokas pažymėjo, kad Energetikos politikos veiksmų planas ateinantiems ketveriems metams turi pasiūlyti priemones, kurios tęs ES vidaus energijos rinkos sukūrimą; sustiprins silpniausias ES energetinio saugumo grandis; transformuos europines ekonomikas į mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančias ekonomikas; sukurs koordinuotą ES išorinę energetikos politiką.
Kalbėdamas apie ES vidaus energijos rinkos sukūrimą ministras pabrėžė, kad prioritetas turi būti suteiktas toms jungtims, kurios sprendžia tiekimo saugumo problemas. Jis pažymėjo, kad vien komercinės paskatos ir rinkos mechanizmai nėra pakankami sukurti šią infrastruktūrą.

Ministras priminė, kad energetinių jungčių projektai Baltijos valstybėse tampa realybe dėl suteikto ES finansavimo. Todėl labai svarbus būsimas Komisijos pasiūlymas dėl Energetikos saugumo ir infrastruktūros. Jis turėtų būti orientuotas į pilnai funkcionuojančios energijos vidaus rinkos sukūrimą ir turėtų paskatinti būtinos infrastruktūros atsiradimą. Ministras pasiūlė išplėsti šio instrumento finansavimo galimybes, numatant didesnį nei dabar taikomas pagal TEN-E gaires finansavimą infrastruktūros kūrimui.

Ministro nuomone, branduolinė energetika, kaip konkurencinga ir CO2 atžvilgiu neutrali energijos rūšis, gali ženkliai prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo. Taigi kova su klimato kaita gali būti daug efektyvesnė kartu su atsinaujinančiais energijos ištekliais suderintai plėtojant ir branduolinę energetiką.
Ministras A.Sekmokas paragino formuoti nuoseklią ES išorinės energetikos politiką. Reikalinga konkreti ES bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis strategija ir ex-ante koordinacija tarp šalių narių santykiuose su trečiosiomis šalimis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *