Šių metų antrąjį ketvirtį šalies gydymo įstaigos pradės dirbti pagal LR Vyriausybės patvirtintą Sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo trečiojo etapo programą. Išspręsti probleminius klausimus, susijusius su šios programos įgyvendinimu, Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) įsteigtos trys specialistų darbo grupės.
„Puikiai suprantame, kad pertvarka sveikatos apsaugos sistemoje būtina. Strateginiai pertvarkos dokumentai patvirtinti išdiskutavus juos su politikais, įvairių medikų organizacijų atstovais, pacientų asocijuotomis struktūromis, akademine visuomene. Suvokiame, kad, norint kokybiškai įgyvendinti pertvarkos tikslus, būtina tartis su specialistais praktikais. Tam tikslui subūriau specialistų darbo grupes, kurios, tikiuosi, kylančius klausimus išspręs taip, kad žmonėms teikiama pagalba būtų saugesnė ir kokybiškesnė”, – sako sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas.
Viena iš SAM veikiančių darbo grupių – dėl pacientų siuntimo į atitinkamo lygmens asmens sveikatos priežiūros įstaigas; kita – dėl dienos chirurgijos paslaugų išplėtimo rajoninėse ligoninėse; trečioji – dėl skubių chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos ir kitų paslaugų teikimo ligoninių priėmimų skyriuose. Šių darbo grupių veikla apima visus probleminius klausimus, kuriuos kelia ligoninių vadovai, politikai, kitos suinteresuotos grupės.
Pirmoji darbo grupė užsiima pacientų srautų sureguliavimo klausimais. Čia bus nustatyta tvarka dėl ūmios patologijos užkluptų pacientų nukreipimo į tam tikro lygmens ligonines, kuriose yra reikiama įranga, kvalifikuoti medikai tai ligai gydyti. Tai vadinamieji žalieji koridoriai, kada nustatyta aiški tvarka, su kokia diagnoze į kokią įstaiga pacientas turi būti pristatytas nedelsiant. Taip pat šios darbo grupės tikslas – paskirstyti pacientų planinius srautus į atitinkamo lygmens ligonines. Išskirstant šiuos srautus siekiama suteikti kokybišką pagalbą žmogui, neprarandant laiko ir nustatant gydymo įstaigos lygmenį, reikalingą paciento gydymui. Šioje darbo grupėje dirba 42 specialistai, pasidalinę pogrupiais pagal susirgimų grupes. Tai įvairių lygmenų ligoninėse dirbantys gydytojai, asocijuotų medikų organizacijų atstovai, Valstybinės ligonių kasos (VLK) ir SAM specialistai. Ši darbo grupė jau yra surinkusi siūlymus dėl pacientų srautų paskirstymo, rengiamos baigiamosios nuostatos. Galutiniai sprendimai turėtų būti priimti artimiausiu metu.
Antrosios darbo grupės tikslas – užtikrinti, kad būtų išplėstas dienos chirurgijos skyriuose teikiamų paslaugų sąrašas. Tai itin svarbu ligoninėms, iš kurių numatoma nepirkti chirurgijos paslaugų. Galimybė daugiau paslaugų žmonėms suteikti dienos chirurgijos skyriuose leis nesudėtingas operacijas teikti žmogui arčiau namų, taip pat išsaugoti medikų darbo vietas. Taip pat ši darbo grupė analizuoja reanimacijos paslaugų spektro praplėtimo galimybes rajoninio lygmens ligoninėse. Visus šiuos klausimus svarsto Lietuvos ligoninių asociacijos, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Lietuvos privačių sveikatos priežiūros asociacijos atstovai, universitetinėse, mažosiose ir specializuotose ligoninėse dirbantys medikai, VLK ir SAM specialistai.
Trečiosios darbo grupės tikslas – užtikrinti, kad žmonėms būtų garantuota skubi pagalba bet kuriuo paros metu ligoninių priėmimo skyriuose. Sprendžiama, kokiu būdu užtikrinti nesudėtingų sužeidimų, traumų ir panašių nelaimių skubų gydymą ligoninėse, kuriose nebus visą parą veikiančių chirurginių skyrių. Sudėtingi atvejai, vadovaujantis pacientų srautų paskirstymo tvarka, iškart bus gabenami į atitinkamo lygmens ligonines, tačiau siekiama, kad nesudėtingus sužalojimus galėtų gydytis arčiau namų. Tai pat sprendžiamas ir šių paslaugų apmokėjimo klausimas. Šioje grupėje dirba Lietuvos ligoninių asociacijos, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Bendrosios praktikos gydytojų draugijos atstovai, įvairaus lygmens ligoninių priėmimo skyriuose dirbantys medikai, VLK ir SAM specialistai.
Antroji ir trečioji darbo grupės atitinkamus sprendimus privalo pateikti iki š.m. kovo 1d., tačiau tikimasi, kad darbas bus atliktas greičiau.