Energetikos ministerija, reaguodama į viešoje erdvėje nuolat pasirodančius klaidinančius aiškinimus, susijusius su karšto vandens tiekėjo ar karšto vandens ruošimo būdo pasirinkimu, pakartotinai praneša:
Iki gegužės 1 d. pasirinkti ir informuoti šilumos ir geriamojo vandens tiekėjus turėtų tik tų daugiabučių namų gyventojai, kurie nori (pageidauja) apsirūpinti karštu vandeniu savarankiškai. Visų kitų daugiabučių namų gyventojams nieko daryti nereikia.
Norintys apsirūpinti karštu vandeniu savarankiškai, gali rinktis iš dviejų būdų:
1) šilumą karštam vandeniui ruošti pirkti iš šilumos tiekėjo, o geriamąjį vandenį karštam vandeniui ruošti – iš geriamojo vandens tiekėjo. Šiuo atveju su kiekvienu tiekėju atsiskaitoma ATSKIRAI pagal įvadinius apskaitos prietaisus už VISĄ name suvartotą produktų kiekį. Svarbu pažymėti, kad gyventojai klaidingai agituojami pasirinkti šį būdą, nutylint, kad jie turės prisiimti visus dėl nesąžiningų kaimynų atsirandančius nuostolius (taip, kaip yra dabar, kai nuostoliai perkeliami į „gyvatuko“ mokestį ir proporcingai išdalijami visiems namo gyventojams ).
2) ruošti karštą vandenį individualiai jo vartojimo vietoje, t. y. gyventojų butuose naudojant kitus energijos šaltinius (dujas, elektrą, kietąjį kurą ir pan.).
Daugiabučiuose, kurių gyventojai iki gegužės 1 d. nepriims jokio sprendimo, karšto vandens tiekimą ir visų su tuo susijusių funkcijų vykdymą privalės užtikrinti atitinkamo miesto šilumos tiekėjas. Šiuo atveju gyventojai nuo gegužės 1 d. už karštą vandenį atsiskaitys pagal butuose įrengtus karšto vandens apskaitos prietaisų rodmenis. Gyvatuko mokestis bus stabilus – nereikės permokėti už nesąžiningus kaimynus. Šiuo būdu atsiskaito daugiau kaip pusės Lietuvos savivaldybių gyventojai.
Karšto vandens tiekėjas privalės su daugiabučio namo vartotojais sudaryti karšto vandens pirkimo-pardavimo sutartis, įrengti namo butuose ir (ar) kitose patalpose atsiskaitomuosius karšto vandens apskaitos prietaisus, juos prižiūrėti bei atlikti jų patikrą. Laikinai, kol bus sudarytos tokios sutartys, karšto vandens tiekėjo ir vartotojų tarpusavio santykiai bus grindžiami vadovaujantis karšto vandens pirkimo–pardavimo sutarčių su buitiniais vartotojais standartinėmis sąlygomis.
Be to, Energetikos ministerija primena, kad daugiabučių namų gyventojų teisės pasirinkti (pakeisti) karšto vandens tiekėją ir (ar) apsirūpinimo karštu vandeniu būdą joks įstatymas neriboja – tai jie galės padaryti bet kada ir po gegužės 1-osios.