Geriausia 2009 m. teisėkūros iniciatyva tapo siūlymas nustatyti, kad parama, gauta į Labdaros ir paramos fondų įstatyme reglamentuojamą neliečiamo kapitalo fondą, galėtų būti investuojama. Ją labiausiai palaikė tiek visuomenė, tiek teisės srities žinovai.
Už šią ir kitas Teisingumo ministerijai pateiktas piliečių iniciatyvas visi norintys galėjo balsuoti 2009 m. gruodį paskelbtuose „Geriausios teisėkūros iniciatyvos“ rinkimuose. Minėta iniciatyva išrinkta geriausia susumavus balsavusiųjų internete ir autoritetingos komisijos balsų rezultatus. Įvertinusi šio siūlymo aktualumą bei svarbą, Teisingumo ministerija dar praėjusių metų spaly sudarė darbo grupę teisės aktų, kurie sudarytų prielaidas steigtis ir funkcionuoti neliečiamo kapitalo fondams Lietuvoje, projektams parengti.
Tapti geriausia praėjusių metų teisėkūros iniciatyva pretendavo ir siūlymai viešinti valstybės institucijų viešųjų pirkimų planus, leisti susitrumpinti pavardę, nustatyti terminus, per kuriuos būtų privalu įregistruoti paveldėtą turtą naujo savininko vardu ir kitos iniciatyvos, per metus piliečių ar suinteresuotų organizacijų pateiktos Teisingumo ministerijai.
„Į mūsų instituciją pernai kreipėsi per du tūkstančius piliečių ir įvairių organizacijų, iš kurių sulaukėme nemažai konstruktyvių pasiūlymų keisti ar sukurti naujus teisės aktus. Visus juos atsakingai peržiūrime ir įvertiname, jų pagrindu parengtas ir jau įgyvendinamas ne vienas teisės aktas. Labai svarbu, kad visuomenė aktyviai dalyvautų teisėkūros procese, nes tik taip bus galima priimti geriausiai piliečių lūkesčius atitinkančius sprendimus“, – sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
Ministras tikisi, kad tiek šie rinkimai, tiek dar aktyvesnis visų valstybės institucijų siekis bendradarbiauti su visuomene paskatins piliečių iniciatyvumą ir padės išsklaidyti nuogąstavimus, kad į jų teikiamus pasiūlymus nėra reaguojama. Efektyviau surinkti ir išnaudoti visuomenės teikiamas idėjas taip pat turėtų padėti ir lankstesnė peticijų pateikimo tvarka, kurią siūloma įtvirtinti vietoj dabar esamos. Apie ją bei platesnes piliečių galimybes dalyvauti teisėkūroje, jau kitą savaitę planuojama surengti tarpinstitucinę diskusiją. Joje dalyvauti bus pakviesti ir geriausios teisėkūros iniciatyvos autoriai – Žmogaus teisių stebėjimo instituto, Pilietinės atsakomybės fondo, NVO Teisės instituto ir UAB „Integrity“ vadovai.
Su geriausia 2009 m. teisėkūros iniciatyva bei kitomis Teisingumo ministerijai pateiktomis iniciatyvomis galima susipažinti Teisingumo ministerijos interneto svetainės „Teisėkūros iniciatyvų“ skiltyje. Čia taip pat greitai ir patogiai galima pateikti naują pasiūlymą ar pastabą dėl teisinio reglamentavimo.