Beveik du trečdaliai šalies mokinių teigia asmeniškai pajutę Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramą. O daugiausia, jų nuomone, ES fondų lėšų skiriama švietimui ir žemės ūkiui, mažiausiai – regioninei ir socialinei sanglaudai bei viešajam administravimui. Tokie duomenys paaiškėjo praėjusių metų pabaigoje atlikus vyresniųjų klasių mokinių apklausą.
ES paramos naudą teigia asmeniškai pajutę 64 proc. apklaustų mokinių. Daugiausia respondentų, pajutusių ES paramos naudą, buvo Šiaulių ir Marijampolės regionuose. Jokios naudos sau neįžvelgusiųjų nuošimtis siekė mažiau nei dešimtadalį.
Mokiniai ES fondų paramą asmeniškai teigia labiausiai pajutę švietimo srityje – apie tai patvirtino 22 proc. respondentų. 13 proc. apklaustųjų teigė, kad labiausiai ES paramos nauda juntama transporto ir žemės ūkio bei kaimo plėtros srityse, o dar beveik dešimtadalis respondentų įvardijo kultūros paveldo ir aplinkos apsaugos sritis.
Taip pat apklaustų mokinių nuomone, daugiausia 2007-2013 m. laikotarpiui numatytos ES struktūrinių fondų paramos Lietuvoje sulaukia žemės ūkis ir kaimo plėtra, švietimas ir verslas. Šias sritis atitinkamai paminėjo 22, 19 ir 12 proc. respondentų. Mažiausiai, mokinių manymu, paramos skiriama regioninei ir socialinei sanglaudai bei viešajam administravimui.
„2007-2013 m. vien švietimo ir mokslo sistemai numatyta skirti beveik 4 mlrd. litų ES struktūrinių fondų lėšų. Pertvarkomos ir vystomos šalies bendrojo ir aukštojo mokslo sistemos, kuriama galimybių mokytis visą gyvenimą sistema, gerinama mokymosi paslaugų kokybė ir didinamas jų prieinamumas. Akivaizdu, kad struktūrinių fondų lėšos investuojamos sėkmingai ir vis didesnis šalies gyventojų ratas junta paramos teikiamą naudą“, – teigia Živilė Sabaliauskienė, Švietimo ir mokslo ministerijos ES paramos koordinavimo departamento vyresn. specialistė.
Paprašyti paminėti ES fondų lėšomis finansuojamus projektus, mokiniai dažniausiai nurodė renovuotas mokyklas, atnaujintas kompiuterių klases, sutvarkytas bibliotekas, įrengtus naujus interneto prieigos taškus, atnaujintas sporto bazes, kuriamus integruotus mokslo, studijų ir verslo slėnius, renovuotas gydymo įstaigas.
Tyrimo duomenimis, beveik trys ketvirtadaliai (77 proc.) mokinių žino apie ES struktūrinių fondų paramą švietimo ir mokslo plėtrai, beveik tiek pat iš žinančių – ją vertina teigiamai. Taip pat daugiau nei pusė moksleivių nurodė, jog ES fondų remiamuose projektuose dalyvauja ir jų mokykla.
Šalies mokinių apklausa vykdyta 2009 m. gruodžio 14-22 d. Tyrimo metu raštu buvo apklausti 1482 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų mokiniai nuo 14 iki 20 m. amžiaus.
Daugiau informacijos: Živilė Sabaliauskienė ES paramos koordinavimo departamento vyresn. specialistė, tel. (8 5) 2191248.