Nuo senų laikų sklando legendos apie ruošimąsi „juodai dienai“, kuriai šiais laikais kartais nereikia net ruoštis, nes yra greitos paskolos, tačiau jos tinka ne visiems. Juodos dienos ateidavo visais laikais, ir jų mąstai būdavo įvairūs. Ledynmečiai, maras, karai – tai tas laikas, kada net ir gerai pasiruošus ne visada pavykdavo išgyventi. Mažesnės problemos, tokios, kaip lengvesnės ligos, avarijos, apiplėšimai, ekonominės šalies krizės, dar gali būti išsprendžiamos ir su paprastu pasiruošimu juodai dienai. Tad bent kažkiek jai ruoštis verta. Kokios yra ruošimosi juodai dienai taktikos? Kai kurie žmonės mąsto, kad juos išgelbės greitos paskolos, kiti taupo, kaupia maistą, netgi įsirengia bunkerius arba stengiasi visada turėti palankias sąlygas išvykti iš šalies. Paklausus keleto žmonių, kaip jie ruošiasi juodai dienai, galima išgirsti įvairių atsakymų.
Stengiasi išlaikyti gerą mokumo indeksą
Agnė, paklausta, ką daro, kad pasiruoštų galimam sunkmečiui ir ekstra situacijoms, sako, kad jai pakanka idėjos, kad esant rūpesčiams, išgelbėtų greitos paskolos mazos palukanos. „Šiuo metu nematau reikalo kaupti pinigus, nes nėra konkrečių grėsmių, neaišku, kam reikėtų ruoštis. Geriau atrodo turiningai gyventi, aišku, pinigų nemėtyti, bet jau geriau juos investuoti ar į nekilnojamąjį turtą ar šiaip į gyvenimo kokybę. Man patinka greitos paskolos telefonu arba internetu idėja, nes jeigu iš tiesų būtų kokia nelaimė ir trūktų turimų pinigų, būtų tiesiog galima pasiskolinti. Su vyru abu esame dirbantys, paskolų neturime, manau, tikrai mums suteiktų tas greitas paskolas, o vėliau ir grąžintume. Man iš esmės pakanka rūpintis geru asmeniniu mokumo indeksu, o daugiau kažko daryti ir nesinori, nes tiesiog atrodo, kad tai nebūtų labai protinga. Gyventi kažkokiame nerime, baimėje, raustis bunkerius ir pan. Geriau gyventi taip, kaip sako Biblijoje „rytojus pats savimi pasirūpins“. Taip ir gyvename“, – sako Agnė.
Taupo santaupas
Tadas tvirtina, kad nesupranta, kodėl kai kurie žmonės netaupo, kaip pridera, nes jam atrodo tai labai nestabilus gyvenimas. „Nesakau, kad reikia taupyti ir vietoje visaverčio maisto kimšti tik batoną už 50 centų. Tačiau manau, kad pataupyti savo pramogų ar tuščių užgaidų sąskaita reikėtų. Man kartą teko prašyti greitos paskolos Anglijoje, ji pagelbėjo, bet paskui ir grąžinti reikėjo. Daug geriau, kai jau turi sutaupęs, ir jeigu kažkas baisaus atsitinka, tai tu gali nusipirkti kažką, ko trūksta, pragyventi. Žmonės dabar daug ką daro tik dėl to, kad ir visi kiti aplink taip daro. Taip elgiasi ir avys. Aš nenoriu elgtis dėl mados kažkaip, kaip kiti, ir tiesio žvelgiu į viską paprastai. Viskas yra laikina, neverta kaupti daug turtų, tikėtis, kad amžinai turėsi, pirkti didžiausių namų. Geriau turėti paprastus namus, paprastą gyvenimą ir turėti šiek tiek pasitaupius juodai dienai“, – sako Tadas.
Kaupia maisto atsargas
Eglė sako, kad, jeigu reikėtų, tai griebtųsi ir greitos paskolos Airijoje, bet šiaip ji jaučia, kad gyvena tikrai kokybiškai. „Mane gąsdina tik karto pavojus. Aišku, greiti kreditai internetu Anglijoje karo atveju neišgelbėtų, bet Lietuvoje tu gali tikėtis, kad padės. Tačiau reikia ruoštis ir ekstremalioms situacijoms, nes jos nėra neįmanomas. Reikia ruoštis tam, kad gali nutikti ir labai blogų dalykų. Reikia ruoštis tam, kad gali būti karas, o tada nei paskolų, nei išvis santaupų tavo neliks. Dėl to mes tiesiog kaupiame maisto atsargas, turime šiokią tokią slėptuvę“, – sako ji.