Vidutiniškai 1000 litų sumažėjo individualios įmonės (IĮ) ir uždarosios akcinės bendrovės (UAB) steigimo išlaidos, juridinių asmenų registravimo terminas sutrumpėjo nuo 5 iki 3 darbo dienų, panaikintas pelno mokestis palūkanoms už užsienio banko suteiktas paskolas – tai tik keli pavyzdžiai iš „Saulėtekio“ komisijos per metus pasiūlytų ir Vyriausybės priimtų verslo sąlygų gerinimo sprendimų.
Saulėtekio komisija, kurią sudaro 8 darbo grupės dirba metus, nuo 2009-ųjų kovo pradžios. Per tą laiką Vyriausybė pritarė beveik visiems „Saulėtekio“ teiktiems pasiūlymams. Šiuo metu yra įgyvendinta 50 iš daugiau kaip 100 Saulėtekio komisijos pasiūlymų. Šiandien Vyriausybė svarsto dar apie keturias dešimtis Saulėtekio verslo sąlygų gerinimo pasiūlymų.
Žymus verslo sąlygų gerinimo proceso proveržis įvyko 2009 m. rudenį, kai lapkritį buvo patvirtintas supaprastintas individualių įmonių ir uždarųjų akcinių bendrovių steigimas, bei gruodį, kai Seimas priėmė didžiąją dalį Ūkio ministerijos teiktų verslą lengvinančių Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimų.
Tobulinant įmonių teisinę aplinką „Saulėtekio“ komisijos siūlymu buvo supaprastintas individualių įmonių ir uždarųjų akcinių bendrovių steigimas. Patvirtinus pavyzdinius įmonės steigimo dokumentus, verslininkui nuo šiol nebereikia kreiptis į teisininkus, nes steigimo dokumentus galima užpildyti pagal pavyzdį. Taip pat jau yra galimybė įsteigti IĮ elektroniniu būdu, artimiausiu metu taip pat bus galima įsteigti ir UAB, kai ją steigs vienas steigėjas. Tokių dokumentų nereikės tvirtinti notariškai. Tai leidžia IĮ steigimo išlaidas sumažinti vidutiniškai 800 Lt, o UAB steigimo išlaidos mažėja apie 1500 Lt.
Dar vienas svarbus „Saulėtekio“ pasiektas rezultatas – mokesčių mokėtojams buvo supaprastintos mokestinės nepriemokos sumokėjimo termino atidėjimo sąlygos ir procedūros, taip pat buvo standartizuotas verslo planas, kuris pateikiamas mokesčių administratoriui siekiant mokesčių atidėjimo. To dėka net 452 įmonės pasinaudojo mokestinės paskolos galimybe ir atidėjo 151 mln. litų mokesčių. Be to, įvertinus didėjantį verslo įmonių delsimą atsiskaityti su valstybės biudžetu, nuo delspinigių mokėjimo atleistos įmonės, kurioms skolingos iš valstybės ar savivaldybių biudžetų finansuojamos įstaigos. Taip pat mokesčių mokėtojams buvo supaprastintos mokestinės nepriemokos sumokėjimo termino atidėjimo sąlygos ir procedūros.
Viešųjų pirkimų tobulinimo srityje „Saulėtekio“ siūlymu buvo supaprastinta viešųjų pirkimų dalyvių kvalifikacijos patikrinimo tvarka. Įsigaliojus Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimams perkančioji organizacija nebegali pasiūlymų nagrinėti neapibrėžtą laiką bei delsti pasirašyti sutartį su laimėjusiu tiekėju. Be to, nuo šiol perkančiosios organizacijos turės reikalauti iš tiekėjų pasiūlymuose nurodyti ketinamus pasitelkti subrangovus ir pirkimo dokumentuose iš anksto turės būti nurodyta subrangovų keitimo tvarka.
Praėjusiais metais „Saulėtekio“ komisija inicijavo teritorijų planavimo procedūrų supaprastinimą. Buvo patikslinti detaliojo planavimo objektai ir uždaviniai bei planavimo dokumentai, numatyti atvejai kuomet nėra privaloma rengti detaliuosius planus, sukonkretintas privalomas teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimas bei supaprastintas detaliojo plano tvirtinimo procesas. Tai leidžia pagreitinti investicijas į darnią gyvenamųjų vietovių ir pramoninių zonų plėtrą bei urbanistinę renovaciją.
„Saulėtekio“ komisijos veikla yra viena iš Ekonomikos skatinimo plano, kurį vykdo Ūkio ministerija, dalių. Iš verslo, visuomeninių organizacijų ir valstybės institucijų atstovų sudarytos komisijos darbo grupės nuolat analizuoja realias verslo problemas ir siūlo greitus jų sprendimo būdus. „Saulėtekio“ komisija dirba nuo 2009 m. kovo 9 d.