„Nerūkantis Europietis 2009“. Išrinktas konkurso nugalėtojas Lietuvoje

pagal | 2010-01-16

Sausio 15 d., Kaune vyko konkurso „Nerūkantis europietis 2009” finalas – spaudos konferencija.

Spaudos konferencijoje dalyvavo:
– Kauno apskrities priklausomybės ligų centro direktorius Tautvydas Zikaras. Kalbėjo apie tabako priklausomybės aktualumą ir galimus gydymo būdus.
– Nacionalinės Tabako ir Alkoholio Kontrolės Koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga. Kalbėjo apie bendrą Lietuvos rūkymo problematiką.
– Konkurso koordinatorė Lietuvai Aina Adomaitytė, Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė. Papasakojo apie konkurso tikslus bei apžvelgė eigą.

Europoje jau antrą kartą vyksta konkursas ,,Nerūkantis europietis”, kuriame su kitomis 19 šalių dalyvauja ir Lietuva. Konkursas startavo 2009 m. birželio mėn. 12 d. Kvietėme dalyvauti ne tik jau metusius rūkyti, bet ir vis dar rūkančius – raginome mesti rūkyti ir dalyvauti konkurse. Pagrindinė sąlyga dalyviams buvo išlikti nerūkančiais bent 6 mėnesius.
Šiais metais konkurse dalyvavo ir iki pabaigos sąlygų laikėsi, tai yra nepradėjo rūkyti – 112 dalyvių, iš kurių komisija į finalą atrinko 10 konkurso nominantų. Komisijos nariai atrinko tuos nominantus, kurių metimo rūkyti istorijos buvo labiausiai įkvepiančios ir motyvuojančios kitus ryžtis mesti rūkyti (atrinktų nominantų istorijos bus paskelbtos www.jaunimo-centras.lt).

Į FINALĄ PAKVIESTI ŠIE NOMINANTAI: Dovilė Ginkuvienė iš Kauno; Irena Asnauskienė iš Klaipėdos rajono; Audronė Virbalienė iš Panevėžio; Undinė Rumzienė iš Kauno; Valdas Laurinaitis iš Kauno; Algimantas Mikavičius iš Skuodo rajono; Aurimas Paulius Girčys iš Vilniaus; Valdas Banys iš Vilniaus; Algirdas Navakas iš Panevėžio; Tomas Gecevičius iš Alytaus.

Finalo metu buvo patikrinta, ar atrinkti nominantai laikėsi konkurso sąlygų ir nerūkė. Patvirtinus sąlygų laikymąsi, burtų keliu buvo išrinktas konkurso „Nerūkantis europietis 2009“ Lietuvos nugalėtojas Algirdas Navakas iš Panevėžio. Nugalėtojo šūkis: „Pripažink sau jog esi priklausomas ir mesk.“
Trumpa nugalėtojo istorija:
Rūkiau nuo 17 metų, surūkydavau vidutiniškai po 20 cigarečių per dieną, kartais ir daugiau. Kodėl rūkiau?…šiuo metu neįsivaizduoju kodėl tai dariau, tuomet tai atrodė madinga, maniau jog nepriprasiu ir bet kada galėsiu mesti. Prieš kurį laiką suvokiau jog esu visiškai priklausomas nuo cigarečių ir kokią jos man darė žalą.
Mečiau š.m. birželio 10 dieną, prieš tai buvo daug bandymų mesti rūkyti, visi jie baigėsi mano pralaimėjimu. Šį kartą žinau, kad bus visai kitaip. Dėl begalės priežasčių: noriu mėgautis nepriklausomybe cigaretėms, nejausti diskomforto kuomet nėra galimybės rūkyti (viešose vietose, ir t.t.), mėgautis skaniais patiekalais, o ne valgyti tam, kad po valgio „skanesnis“ cigaretės dūmas, kompanijoje, kuomet mane supa nerūkantys žmones, jaučiausi nepilnavertis nuolatos vaikščiodamas rūkyti. Nerūkiusieji niekada nesupras koks malonumas yra metus rūkyti – iš naujo atrasti skonius bei kvapus, nebejausti bjauraus skonio burnoje rytais- nes jie tai patiria nuolatos.
Kaip pasikeitė gyvenimas metus rūkyti. Tikrai pasikeitė, nes šį kartą tikrai žinau, kad pagaliau atsikračiau rūkymo. Rūkydamas maniau jog tai yra malonumas, jog tai mane atpalaiduoja, suteikia pasitikėjimo savimi, padeda susikaupti – dabar žinau jog visa tai tik klaidinga rūkančios visuomenės nuomonė. Iš tiesų yra visiškai priešingai. Iš tiesų malonumą teikia ne rūkymas (koks malonumas gali būti iš nuodingų medžiagų rinkinio, patenkančio į organizmą kartu su dūmais, iš nemalonaus skonio bei kvapo burnoje), bet pojūtis po rūkymo – kitaip tariant atpratimo procesas.

Suvokiau esminį dalyka, jog norint mėgautis šiuo procesu man nereikia užsirukyti. Išmokau mėgautis grynu oru prieš tai neįtraukęs dūmų į plaučius.
Esu vertas laimėti „Nerūkančio Europiečio 2009 titulą. Kiekvienas tikrai metęs rūkyti yra vertas laimėti. Šeši mėnesiai nėra daug, jei tikrai nusprendi mesti – tai tik visam laikui, kaip tai padariau aš. Kuomet bandžiau mesti rūkyti valios pastangomis ar naudodamas pakaitalus išgyvenau tikrai sunkias savaites, ir galiausiai mano metimai baigdavosi nesėkme.

Dabartinis mano metimo metodas nereikalauja absoliučiai jokių valios pastangų ar kančių – priešingai, jis netgi labai malonus. Pats besidžiaugdamas nerūkymu stengiuosi padėti atsikratyti šio įpročio visiems mano aplinkoje esantiems rūkaliams. Kai žmogus pripažįsta turintis problemą – pusė darbo jau nuveikta. Esu įsitikinęs jog kaip ir rūkimas yra tam tikra prasme užkrečiamas įprotis (nė vienas nepradėjome rūkyti be „draugų“ pagalbos), taip ir metimas rūkyti yra užkrečiamas. Stengiuosi padėti žmonėms suprati jog metus rūkyti patiriame nuostabių pojūčių jau nekalbant apie materialinę pusę.

Rūkydavau „prabangias“ cigaretes, sunku suvokti, kad rūkymo laikotarpiu į šį „malonumą“ investavau per 20.000 Lt. Esu vertas laimėti, nes nesavanaudiškai dalinuosi patirtimi ir prasmingais patarimais kaip mesti rūkyti su aplinkiniais žmonėmis. Mano dėka mažiausiai keturi žmonės metė rūkyti (du iš jų buvo aistringi rūkaliai ir niekada neplanavo mesti). Dažnas tiesiog atsisako metimo bijodamas pralaimėjimo, tuomet jis tiesiog pasijustu pasmerktas rūkyti visą gyvenimą, taigi rūko toliau su iliuzija jog nėra priklausomas ir galėtų mesti jei tik norėtų. Darau viską, kad mano aplinkoje esantys žmonės suvoktų kokią žalą rūkydami daro sau ir ryžtųsi mesti.

Lietuvos nugalėtojas Algirdas Navakas laimėjo kelionę (dviem asmenims) į iškilmingą konkurso „Nerūkantis europietis 2009“ apdovanojimų ceremoniją Barselonoje (Ispanija). 2010 m. kovo 1 dieną ir tęs dalyvavimą europiniame konkurse ir tikisi laimėti garbingą „Nerūkančio europiečio 2009” titulą, bei atostogų čekį 5 tūkst. eurų sumai.

Taip pat visuomenė siūlė nominatus ir į kitas konkurso kategorijas: Medikas, padedantis mesti rūkyti ir Asmuo/įstaiga, vykdanti tabako kontrolę. Komisija nugalėtojais šiose kategorijose skelbia:
• Medikas, padedanti mesti rūkyti – išrinkta Albina Kiudulienė VšĮ Mažeikių ligoninės pulmonologė. (8 687 39922)
• Asmuo/ įstaiga vykdanti tabako kontrolę – išrinktas Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras ir jo specialistai.

Tarptautinis konkurso organizatorius – European Network of Quitline;
Lietuvoje konkursą koordinuoja – Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras;

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *