Pagaliau Lietuvos valdžia eina link logiško sprendimo – motinystės išmokų mažinimo ir motinystės (tėvystės) atostogų trumpinimo. Tai kokia tvarka buvo ligi šiol tai būtų galima įvardinti kaip valstybės lėšų švaistymą.
Pagal iki dabar galiojančią tvarką motinystės atostogos trunka du metus. Pirmais metais mokamas 100% atlyginimas, o antrais metais 80%. Kai tuo tarpu turtingose šalyse motinystės atostogos trunka nuo trijų mėnesių iki vienų metų.
Pagal ruošiamas pataisas pirmais metais motinos ir tėvai gautų 80%, o antrais metais 40% buvusio atlyginimo. Jei tėvai nuspręstų būti šiose atostogose tik vienus metus, tuomet gautų 100% atlyginimo išmokas. Pagal šias pataisas atsiras galimybių tėvams esantiems tėvystės atostogose papildomai dirbti ir užsidirbti.
Šis įstatymas buvo ydingas dėl kelių priežasčių. Visų pirma tokia sistema yra per didelė prabanga mūsų šaliai, visų antra motinos ir tėvai per tuos du metus praranda dalį profesinių įgūdžių. Taip pat gaudami tokias pašalpas tėvai nebūna suinteresuoti grįžti į darbo rinką ankščiau nei tie du metai praeina. Nerealiai atrodydavo ir gaunami išmokų dydžiai. Jei žmogus uždirba 20 000 litų per mėnesį, tai tiek jam valstybė iš biudžeto ir atskaičiuoja. Ar mūsų valstybė pajėgi mokėti tokias pašalpas? Žinoma, kad ne. Tad nenuostabu, kad taip besišvaistant biudžeto lėšomis vieną dieną ateina finansinė krizė.
Priimant šį įstatymą prieš keletą metų buvo vadovaujamasi, jog tokiu būdu padidinsime gyventojų skaičių Lietuvoje. Padidinome? Ne. Tuometinė valdžia Iššvaistė valstybės biudžetą dėl politinių reitingų ir sukūrė tokią situaciją, jog tūkstančiai Lietuvos piliečių yra priversti ieškoti geresnio gyvenimo kitose šalyse.
Pagal dabartines įstatymo pataisas bus dar labiau sumažintos galimybės piktnaudžiauti šiuo įstatymu. Tad belieka tikėtis, jog šio įstatymo pataisos bus patvirtintos seime ir įsigalios nuo liepos 1 dienos.
apieLietuva.info